W jaki sposób nie rozpuścić domowego zwierzaka?

Twierdzisz, że twoja pociecha miała zawsze zaskakujące zainteresowania? Już w już mając kilka lat zaczęły je interesować poradniki o roślinach i kwiatach, porady i możliwości stworzenia pięknego i niepowtarzalnego ogrodu. Myślisz, że to zajęcie dla starszych? Nieprawda. Dzieci mogą mieć różne zainteresowania i choćby trwało to jedynie chwilę warto pozwolić im na takie próbowanie. Ale – uwaga – pamiętajmy, że odpowiednie jest próbowanie z głową.


Dziecko z pluszakiem
Jak dziecko jest zafascynowane pieskami nie kupuj mu od razu czworonoga, zakup mu na początek poradnik o psach, o ich hodowli, opiece, o ich zachowaniu, o poszczególnych rasach, niech twoje dziecko pozna psie rasy, niech zobaczy, że taki pies (zobacz szelki norweskie dla psa hunter) to radość, ale także, a może przede wszystkim obowiązek.

Po zapoznaniu się z treścią takiejksiążki sprawdź jego wiadomości, jeśli będzie opowiadał ci o psach, jakby był wieloletnim hodowcą możesz zakupić mu czworonoga. To bowiem najlepszy sposób, żeby przygotować dziecko do poważnej roli. Niestety, najczęściej jest tak, że rodzice kupują swoim dzieciom w ramach podarunku jakiegoś stworka, albo proszeni przez głównego zainteresowanego ulegają w końcu jego namowom.

A później… Nie ma chętnych do zajmowania się psem, dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, w konsekwencji takie biedne zwierzątka często kończą w schroniskach. Pamiętajmy, że sprawa ta nie tyczy się tylko psów. Jeśli dziecko będzie zafascynowane ptakami, kupmy mu taki poradnik o ptakach, niech poczyta o hodowli, odżywianiu i opiece, przygotujmy grunt pod przyszłe obowiązki. To podobnie, jak omawiane na wstępie rośliny i kwiaty, można bagatelizować, że nasza pociecha się nimi nie opiekuje, ale często zaczyna się od takich rzeczy, a potem te nawyki przechodzą nie tylko na zwierzęta, ale i na najbliższych ludzi (zobacz jak najlepiej zająć się ukochanym pupilem: poradniki o hodowli psów).

Warto mieć mądre i odpowiedzialne dziecko. Nie dość, że sam na tym skorzysta najwięcej to zyskają też inne osoby, z którymi będzie miał styczność, zyska jego przyszła rodzina, co więcej, taka osoba jest bardziej lubiana i szanowana. W przeciwnym razie nasze dziecko może pozostać takim egoistycznym, nieodpowiedzialnym dzieciakiem w dorosłym życiu, a wtedy na zmiany już będzie za późno.

Zobacz jak właściwie pielęgnować rośliny i kwiaty w domu i w ogrodzie: uprawa kwiatów - poradniki
2023-04-11 07:41:05