Chryzantemy - piękne i majestatyczne rośliny, uprawiane zarówno w Europie, jak i Polsce.

Chryzantemy to kwiaty, które w naszej kulturze są jednoznacznie kojarzone z czasem pierwszego listopada. To kwiatki, które w naszej tradycji przede wszystkim przeznaczone są do udekorowania grobów na Zaduszki. Niewielu z ludzi ma świadomość tego, że te kwiaty są symbolem słońca, że ich uproszczona wersja mieści się na pieczęci rodziny cesarskiej w Japonii.


Płatki tej rośliny rozwijają się powoli, spokojnie, wręcz majestatycznie. Są symbolem perfekcji. Pochodzą z Chin, skąd rozniosły się na cały świat. Chryzantemy to bardzo leciwe kwiaty. Już w XV wieku pne. były one uprawiane na terenie Chin. Do dnia dzisiejszego zresztą obchodzi się w tym państwie święto ku czci tego kwiatu. Tak samo ciekawe jest to, że jest to ceniony i znany ornament w sztuce orientalnej. Tkaniny, obrazy, ceramika to materiały, na których możemy poszukać wzorów przypominających kwiat chryzantemy. Co więcej, w kulturze orientalnej jego symbolika jest związana ze szlachetnością, dobrocią a nawet nieśmiertelnością. Chińczycy wierzyli, że rosa zbierana z ich płatków gwarantuje przedłużenie życia. Znane jest również działanie owych roślin w ziołolecznictwie, dodatkowo robi się z nich herbaty, dżemy a nawet wino (sprawdź winnice na podkarpaciu) i ciastka. Chryzantema jest częstym dodatkiem kulinarnym, szczególnie w kuchni orientalnej, więcej na cały artykuł na jak wygląda uprawa nas do . Piękno tych kwiatów doceniono w Japonii. Jest ona w herbie rodziny cesarskiej, przyznaje się tam Cesarski Order Chryzantemy, będący najwyższym odznaczeniem w państwie.
odmiana chryzantemy wielokwiatowej
Zresztą sami władcy Japonii zasiadają na „Chryzantemowym Tronie”. W Japonii obchodzi się Święto Chryzantemy jako dzień uśmiechu, piękna i szampańskiej zabawy. W Europie rośliny te kojarzone były do tej pory ze smutkiem i cmentarzami, ale wolno się to zmienia. Hodują je Holendrzy, którzy sądzą nawet, że ładniejsze od nich są tylko tulipany. Również w Polsce możemy spotkać wiele terenów, gdzie uprawiane są chryzantemy, na przykład w Praszce, miejscowości mogącej się poszczycić jednymi z najładniejszych upraw tego kwiatu w Polsce - dowiedz się jaki szeroki wachlarz produktów mogą zaoferować zakłady ogrodnicze . Możemy tam zaopatrzyć się w chryzantemy cięte, w doniczkach albo także sadzonki do naszych własnych przydomowych ogródków.

1 2