Jak uprawiać chryzantemy gałązkowe

W dzisiejszych czasach duże ilości problemów ze sprawami związanymi z niezadbanymi ogrodami jest w stanie pomóc rozwiązać dobre wybranie roślin. Dobranie najlepszych gatunków nie jest jednak zwyczajowo rzeczą banalną. Aby trafnie wybrać, najlepiej zapoznać się bliżej z samym zagadnieniem uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz zimniejszych temperatur i nadchodzącego listopada świetnym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak uroczych kwiatów, jak chryzantema gałązkowa.
Chryzantemy doniczkowe
Chryzantema to cudowna, popularna roślina ozdobna o prześlicznych kulistych kwiatach. Niespotykanie ceniona w Azji, pojawia się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu obszarach azjatyckich podarowanie czerwonej lub złotej chryzantemy jest oznaką miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem pielęgnacyjnym.

W trakcie rozważań nad dobraniem właściwych sadzonek chryzantem, należy uwzględnić różnorodne odmiany chryzantem. Wiele zależy tu od personalnych potrzeb,jak również od preferencji klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co najlepsze dla ogrodu. Każdemu zależy, by jego ogródek prezentował sobą klasę i autentyczny styl. Z takiej przyczyny należy przyłożyć się mocno do jego świetnego wyglądu. Można wybrać na przykład rodzaje mrozoodporne, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub Jessica – są one całkiem wytrzymałe i z powodzeniem można je hodować jako rośliny wieloletnie. Aby je uprawiać, najbezpieczniej kupić gotowe sadzonki chryzantem. Jest to z pewnością rozwiązanie tańsze – cenniki chryzantem nie są wtedy wysokie w porównaniu na przykład z kosztem zakupu wyrośniętego krzaka.

Pozostałe artykuły

Jak stworzyć ogród snów?

Dekoracyjny ogródek przed domem
Na samym początku warto oczyścić ogród z niepożądanych chwastów albo przykładowo z rozmaitych resztek po budowie. Następnie należy przygotować odpowiednie podłoże pod kwiaty. Jeżeli istniejąca gleba jest sypka to oznacza, że jest zbyt piaszczysta, natomiast, jeżeli zbija się w grudy to jest zytnio gliniasta. Tą piaszczystą trzeba wzbogacić w próchnicę, a do tej drugiej dorzucić gruboziarnistego piasku albo drobnego żwiru. Ważne jest również pH podłoża. Rośliny wzrastają optymalnie w glebie o pH obojętnym. By określić kwasowość gleby wystarczy zakupić kwasomierz polowy lub elektroniczny.


Chryzantemy
Chryzantemy perfekcyjnie wyhodowane odwdzięczają się niezwykłym kolorem, zaś cięte długo zachowują piękno. Chryzantema gałązkowa może przybrać różnorodne kolory – od złotej przez czerwień i szkarłat po śnieżnobiałe, różowe i żółte. Podczas uprawy należy pamiętać, że są bardzo wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich mocne naświetlenie jest wysoce nieodzowne po zimowaniu. W razie pojawienia się mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać właściwym środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Dorosła chryzantema zwykle ma wysokość ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może urosnąć na nawet 1 metr. Ziemia musi być spulchniona i mieć pH między 5,2 a 7,5. Obecnie chryzantemy uprawia się nie tylko na 11 listopada, ale jako rodzaj kwiatów ozdabiających ogród lub mieszkanie.
2017-08-18 06:30:42