Problem uzależnienia od alkoholu - problem, z którym można sobie poradzić

Problem uzależnienia od alkoholu dotyka osób w bardzo różnym wieku i różnej płci. W społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że jest to przypadłość dotykająca głównie panów. Okazuje się jednak coraz więcej kobiet również zmaga się z problemem uzależnienia od alkoholu. Na szczęście na chwilę obecną na wysokim poziomie kształtuje się świadomość tego, jak dochodzi do powstania uzależnienia oraz jak je leczyć.

Odwyk alkoholowy to procedura medyczna, której celem jest odtrucie organizmu. Należy bowiem pamiętać, że w toku nadużywania alkoholu dochodzi do wbudowania się alkoholu w procesy metaboliczne organizmu. Kiedy zaczyna tej substancji brakować, ciało nie jest już w stanie funkcjonować normalnie. Przyjmuje się, że odwyk alkoholowy raczej musi odbywać się
kieliszek
pod nadzorem i stałą kontrolą lekarza. Inaczej może doprowadzić do daleko idących w skutkach powikłań, które doprowadzić mogą nawet do zgonu pacjenta. Samo przejście odwyku nie jest jednak jeszcze tożsame z pokonaniem uzależnienia. Niezbędna jest profesjonalnie przeprowadzona terapia (zobacz również terapia dda) psychologiczna, która pokazuje jak radzić sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol.

Pozostałe artykuły

Leczenie alkoholizmu musi się odbywać fazami

szklanki z whisky
Nie ma znaczenia na co się chcemy wyleczyć, zawsze musimy przejść przez konkretne etapy, by to wszystko mogło się udać. Najpierw musimy przed samym sobą powiedzieć, że coś nam dolega i potrzebujemy wsparcia, później warto się udać do lekarza, który przygotuje dla nas najlepszą terapię, a na końcu warto się trzymać tych wytycznych i nie poddawać się zniechęceniu. Identycznie dzieje się, gdy pragniemy wyjść z alkoholizmu, tam również powinniśmy trzymać się określonych faz.


Nadużywanie alkoholu jest bardzo dużym problemem społecznym , który dotyka coraz więcej Polaków. Alkoholizm w naprawdę istotny sposób wpływa niekorzystnie na wszystkie sfery życia człowieka. Zawsze wpływa negatywnie na życie rodzinne, które zaczyna poważnie szwankować. U pań będących żonami mężów nadużywających alkoholu rozwija się tak zwane współuzależnienie, które również wymaga odpowiedniej terapii. Życie zawodowe prędzej czy później również zaczyna cierpieć.
1 2