Co to jest depresja, jakie ma objawy oraz czy można u siebie ją rozpoznać? Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Wedle różnego rodzaju organizacji depresja to dzisiaj czwarty najbardziej poważny problem ze zdrowiem na świecie. Dotyka on około dziesięciu procent ludzi na świecie. Kto tak naprawdę jest w największym stopniu narażony na tą przypadłość, jakie są objawy tej choroby, jak przebiega leczenie?


Depresja atakuje różne grupy społeczne, nie liczy się tu płeć, wiek jak i wykształcenie. Objawy depresji mogą okazać się różne u różnych pacjentów, stąd dosyć ją trudno rozpoznać. Jednakże główną przyczyną błędów w diagnozowaniu depresji jest brak nawyku mówienia podczas wizyt u doktora o emocjach, jak i obawa przed piętnem choroby psychicznej. W sumie nie ma osoby, która choć raz w trakcie życia nie doświadczyła gorszego nastroju. Jeżeli samopoczucie jest złe, to możemy mówić o smutku, jak gorsze - o przygnębieniu, zaś jeśli jest bardzo źle, to cierpimy prawdopodobnie na depresję. Jeżeli tak jest, to z pewnością ciężko sobie poradzić z normalnymi problemami, z obowiązkami, które do tego czasu nie sprawiały problemów.

kobieta w depresji
Depresja to nie jedynie smutek i przygnębienie, jest to też utrata zainteresowań i radości życia. Człowiek działa jakby w wolniejszym tempie, posiada zaburzenia koncentracji, mniejszą samoocenę. W sposób ponury, jak i pesymistyczny patrzy na to do dookoła, przyszłość widzi jedynie w czarnych barwach. Dotykają taką osobę problemy ze snem, jaki jest płytki, nie pozwala się odprężyć czy wypocząć. Najczęściej depresja chowa się za objawami somatycznymi, kiepskim samopoczuciem, odczuwaniem bólu, jak i różnego rodzaju schorzeniami, na przykład układu krążenia.

1 2