Leczenie w specjalistycznej i uznanej przez chorych poradni jest często jedynym rozwiązaniem dla kobiet cierpiących na dokuczliwy ból

Odczuwanie bólu nie jest rzecz jasna niczym miłym, ale chroni nas przed kalectwem, a i w niektórych przypadkach ratuje nam życie. Kiedy myślimy o bólu, to przeważnie mamy na uwadze nieznośny ból głowy lub zęba, a całkiem zapominamy o tak prozaicznych sytuacjach, jak np. drobne skaleczenia czy oparzenia. Medycyna od wieków rozróżniała te dwie sprawy, a jednocześnie poszukiwała, z lepszym lub gorszym rezultatem, skutecznych sposobów walki z bólem. Współcześnie tym działem medycyny zajmuje się głównie anestezjologia, a chorzy mogą kurować się w wysokospecjalistycznych ośrodkach.


Ból bywa sygnałem, który zarazem jest i ważnym ostrzeżeniem - większość różnych, tak poważnych, jak i mniej poważnych, chorób zaczyna się od nawracających dolegliwości bólowych. Jeśli udaje się usunąć ich przyczynę, to wtedy pacjent w miarę szybko wraca do formy. Gdy jednak zastosowane leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów bądź przyczyna bólu, mimo specjalistycznych badań, pozostaje nieznana, wtedy chorzy szukają innych, niekiedy też tych mniej standardowych rozwiązań.
ból


Poradnia leczenia bólu to placówka, gdzie zatrudniani są lekarze anestezjolodzy, którzy ponadto uzupełnili posiadaną wiedzę o tematy bezpośrednio albo jedynie pośrednio związane z opisywaną tutaj problematyką. W nowoczesnej przychodni leczenie bólu obejmuje minimum kilkanaście najróżniejszych sposobów, a ich wybór zależy od stanu chorego i postawionej diagnozy. W terapii stosuje się leki, ultradźwięki (zobacz również terapia ultradźwiękami milanówek) czy laser, a także techniki wynalezione przez starożytnych, przykładowo akupunkturę.
1 2