Melancholia to czy depresja?

Nasze życie jest ściśle związane z rytmem natury. Kiedy przyroda budzi się do życia, jakby coś w nas wstępowało. Odnajdujemy raptownie wewnątrz siebie całą masę energii, mamy zamiar góry przenosić. Gdy szykuje się do spoczynku – tracimy rezon. Obecnie, kiedy dni stają się krótsze, niebo jest bardziej zachmurzone a powietrze rześkie, łatwo łapiemy infekcje i odnotowujemy znaczny spadek energii.
depresja
W pracy trudno o skupienie, wrócilibyśmy do domu by nadrobić niedobór snu. Często bywamy podenerwowani, nie możemy się zmusić, by wyjść gdzieś wieczorem. Wolimy położyć się pod kocem na kanapie, włączyć telewizor i zjeść kawałek pysznego tortu czekoladowego. Znasz to? Jeśli tak, to prawdopodobnie jesteś ofiarą zmniejszonego nasłonecznienia. Niestety, nie zawsze kończy się tylko na gorszym samopoczuciu.

Spodobał Ci się ten materiał? Jeżeli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tu - ta witryna rehabilitacja warszawa też na pewno przypadnie Ci do gustu.

Stan ten może się przeobrazić w depresję sezonową, inaczej zwaną depresją zimową lub sezonową chorobą afektywną. Cierpi na nią 3–4 proc. Polaków. Mimo, iż źródła powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że znaczącym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, kości bez syntezy witaminy D byłyby kruche, cykl dobowy organizmu byłby rozregulowany, a niektóre hormony nie byłyby wydzielane.

Pozostałe artykuły

Sposoby, jakie potrafią zmniejszyć symptomy depresji.

lampy zapobiegające depresji
Osoby które chorują na depresję świetnie wiedzą o tym, jak nieoczekiwana w toku postępowania może być ich przypadłość. Z tego powodu też muszą one stale robić użytek z przetestowanych, ale i nowoczesnych sposobów, jakie będą w stanie polepszyć ich samopoczucie.


Co pomaga: * Wzmożona aktywność fizyczna, także gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia na zewnątrz. * Fototerapia, opierająca się na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia. Metoda ta jest skuteczna w 60-80%, a pierwsze rezultaty, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz zadowolenie z życia, można zaobserwować już po kilku dniach od jej użycia. Lampa została zaprojektowana w celu wyeliminowaniu objawów depresji sezonowej, lecz lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest sporo dłuższa. Lampami leczymy np. depresję sezonową, depresję niezwiązaną z sezonem, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego a nawet łagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą (więcej o lampach na depresję). * Wyjazd do ciepłych krajów.
2023-02-15 13:29:05