Jakimi sposobami radzić sobie można, jeżeli u dziecka pojawią się jakieś problemy w ruchowym czy neurologicznym rozwoju.

Każdy rodzic marzy o tym, aby dziecko, którego się spodziewa urodziło się w pełni zdrowia i nie miało później żadnych problemów w późniejszym życiu. W większości przypadków faktycznie tak jest, poza okresowymi przeziębieniami i innymi niegroźnymi chorobami dzieciom nic innego, poważnego się nie dzieje.


Lecz
mózg
trafiają się sytuacje, gdy pojawi się jakieś schorzenie neurologiczne, ortopedyczne czy genetyczne, które będzie wymagać pewnej opieki i rehabilitacji. Czasami problemy będą miały swój początek już w czasie ciąży, przy porodzie czy będą się też ujawniać już w późniejszym wieku. Jednak za każdym razem niezbędne będzie jakieś leczenie, które w większości przypadków może pozwolić dzieciom funkcjonować w normalny sposób i czasami zupełnie się pozbyć choroby. Ważne przede wszystkim będzie to, aby leczenie takie w ogóle podjąć, bowiem niektórzy rodzice mogą sobie odpuścić walkę i godzą się z takim właśnie stanem ich dzieci. Obecnie do wyboru jest sporo bardzo skutecznych metod rehabilitacji, jakie niejednokrotnie naprawdę dużo dały.
dziecko

Jedną z nich jest metoda rehabilitacji bobath, wymyślona już w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Jej założenia to szeroka pomoc rozwoju we wszystkich obszarach ruchowych, przez stymulację odpowiednich mięśni i jednoczesne ograniczanie niepotrzebnych odruchów.

1 2