Im stajemy się starsi, tym bardziej podatni na rożne choroby - jak się przed nimi obronić?

Na tym również polega życie, iż czasem musimy walczyć z różnorakimi chorobami. Niektóre jednak przypadłości pojawiają się w różnych okresach życia. Właściwie to w każdym wieku może nam się zdarzyć na coś zachorować, najgorsze jednak są wtedy, gdy mamy osłabiony organizm, na przykład w podeszłym wieku. Najczęściej za takie osoby uznaje się ludzi po 60-tce, jednak już po pięćdziesiątce nie możemy byś spokojni. Może nas na przykład dopaść zwyrodnienie plamki żółtej. Co to takiego? Czemu występuje
?


oko
Typowe objawy zwyrodnienia plamki żółtej objawiają się postrzeganiem prostych linii, jako linii falistych albo zniekształconych, ale też coraz większym problemem w czytaniu. Przypadłość ta przebiega różnie i może skończyć się całkowitą utratą wzroku. Niestety, ale degeneracja plamki żółtej jest bardzo częstą przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej pięćdziesiątki. Występuje u 8,8 procenta populacji, z tym, że częściej zapadają na nią kobiety. Jej żniwo rośnie z wiekiem, więc po 75. roku życia pojawia się już prawie u 28% ludzi. Na całym świecie liczba cierpiących na tą chorobę sięgnęła pięćdziesięciu milionów. Dodatkowo, społeczeństwa coraz prędzej się starzeją, więc problem ten narasta.

Gdzie znajdują się przyczyny powstawania tej ciężkiej przypadłości? Niestety, nie jest to poznane. Można jednak powiedzieć, iż największą rolę odgrywa tu wiek osoby. Choroba ta dotyka 5-10% ludzi w wieku 65-75 lat, a także 20-30% osób w wieku ponad 75 lat. Wychodzi na to, że istotnymi czynnikami w tej kwestii są płeć, jak mówiliśmy wcześniej żeńska, rasa biała, dziedziczenie, dodatkowe choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, a także brak przeciwutleniaczy, do których należą witamina C lub E.

Rozróżnia się dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej- . Jedną z nich jest tak zwana sucha, druga mokra (wysiękowa). Pierwszy rodzaj, suchy występuje aż u 80-90% pacjentów. W tej odmianie na warstwie podsiatkówkowej oka tworzą się złogi, pogarszają one ostrość widzenia. Ten rodzaj rozwija się wolno a przy tym wywołuje mniejsze szkody. Ten rodzaj jesteśmy w stanie leczyć, kiedy stosujemy leki korzystnie wpływające na ukrwienie.

1 2