Różnice między białą, czerwona a zieloną herbatą – działanie. Porady dla smakoszy

Herbata zawojowała polski rynek spożywczy. Co prawda wciąż cieszy się mniejsza popularnością niż kawa jednak ma coraz większe grono smakoszy. Herbata zwykle jest kojarzona z naparem rozgrzewającym, uspokajającym i mającym działanie lecznicze, jednak niektóre jej typy mogą działać równie dobrze, a nawet lepiej niż kawa.


Istnieją cztery główne rodzaje herbaty: biała, zielona, czerwona i czarna. Każda z nich posiada inne właściwości i działanie na samopoczucie człowieka. Jednak większość z nich jest dostępna w sprzedaży, jeśli chodzi nam po głowie herbata sklep znajdziemy w każdym mieście, a herbata będzie w nim jedynie jednym z wielu towarów służących to jej zaparzenia. Wystarczy chwila w Internecie i na hasło typu: „czerwona herbata sklep” rozwinie się przed nami morze możliwości. Jedna z najbardziej rekomendowanych jest biała herbata, co prawda jest to rodzaj najdroższy, jednak posiada spore grono wielbicieli. Produkowana jest głównie w Chinach w jasno określonych warunkach. Pochodzi ona tylko z pąków liści.

herbata
Herbata po zaparzeniu ma jasną słomkowa barwę. Herbata ta ma właściwości pobudzające (w jej skład wchodzi kofeina) oraz dostarcza organizmowi znaczącej dawki witamin C. Posiada ona także właściwości antymutagenne i antyoksydacyjne, dlatego rekomenduje się ją osobom, które mogą być obciążone rodzinnie nowotworem. Herbata zielona to najbardziej popularna, a zarazem najstarsza z herbat, ma sporo rodzajów, często miesza się ją z kwiatami jaśminu i lotosu. W czasie produkcji świeżo zebrane liście pozostawia się do przeschnięcia i poddaje się je obróbce cieplnej, a to oznacza, że herbata nie jest poddawana procesowi utleniania. Przy parzeniu zielonej herbaty należy pamiętać, że woda (jonizatory wody) musi mieć 60-85 stopni. Jeżeli herbata ma działać pobudzająco należy parzyć ją 2-3 minuty. Zielona herbata znakomicie działa na serce, wątrobę i nerki, łagodzi także symptomy reumatyzmu, ma także wiele innych leczniczych zastosowań.

1 2