Nerwica – współczesna choroba cywilizacyjna

ból
Każda epoka w dziejach ludzkości odcisnęła swoje piętno nie tylko w rozwoju cywilizacyjnym i postępie gospodarczym ale również miała ogromny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną ludności.
Zarazy i plagi związane z brakiem higieny i brakiem znajomości medycyny ustąpiły miejsca nowym chorobom cywilizacyjnym takim jak nerwice, zaburzenia łaknienia czy chorobom układu krążeniowego.

Pozostałe artykuły

Kilka podstawowych informacji o zadaniach, jakie pełni trzustka w naszych organizmach.

chora trzustka objawy
Na pytanie, co takiego robi trzustka i jakie będą jej najważniejsze zadania, zapewne duża część z nas nie potrafiłaby nic sensowego powiedzieć. I w pewnym sensie jest to zrozumiałe, ponieważ organ ten jest dość głęboko ukryty, i jeśli nie zacznie doskwierać, to zdecydowana większość ludzi nawet nie będzie miała świadomości jego obecności.


Co to jest nerwica?

Olbrzymi pośpiech, ciągły stres, nadmiar obowiązków i wygórowane ambicje w jakie wpędza nas środowisko lub my sami skutkują tym, że oduczamy się odpoczywać i nie poświęcamy sobie odpowiednio dużo uwagi. Zapominamy o tym, że nasz organizm nie jest bezduszną maszyną i ma swoje potrzeby, których niezaspokojenie przez dłuższy czas może skutkować bardzo poważną chorobą jaką jest nerwica. Nerwicą nazywamy dysfunkcje psychiczne oraz emocjonalne o różnym stopniu nasilenia, które powodują problemy z odnajdywaniem się w społeczeństwie i nawiązywaniem kontaktów międzyspołecznych. Choroba może rozpocząć się od zaburzeń snu, ciągłego poczucia strachu, zdenerwowania i przybierać na sile w różnych etapach życia. Bardzo poważnymi skutkami nierozpoznanej i nieleczonej nerwicy mogą być silne stany lękowe, fobie, stany depresyjne, które mogą prowadzić do chorób takich jak schizofrenia czy nawet do samobójstw.

Jak rozpoznać nerwicę?

Pierwszym etapem do zdiagnozowania nerwicy jest nie bagatelizowanie pierwszych jej objawów, takich jak nieustanne poddenerwowanie, obniżone poczucie własnej wartości, zmienność nastrojów czy wybuchy złości. Jeżeli ciągle mamy wrażenie nie realizowania się i braku radości z życia a przy tym nie jesteśmy w stanie chociaż na kilka chwil odizolować się od sytuacji stresowych w pracy czy w życiu prywatnym to może być to pierwszy sygnał ostrzegawczy nerwicy. Wolne chwile z książką i odpoczynek przy muzyce – czyli jak nie dać się nerwicy

Gdy coraz częściej łapiemy się na tym, że praca i kłopoty przerastają nas do tego stopnia, że przegapiamy miłe momenty życia to czas aby wziąć głęboki oddech (domowy klimatyzator przenośny) i przewartościować priorytety w naszym życiu. Najważniejszym jest, aby nauczyć się odpoczywać i relaksować poprzez słuchanie muzyki, czytanie ulubionej książki, naukę tańca czy pisanie opowiadań. Odpoczynek i nabieranie dystansu jest kluczowym aspektem naszej egzystencji, tak samo istotnym jak nasza praca czy przyjaciele. Pamiętajmy o tym, że analizowanie i ciągłe przejmowanie się problemami nie rozwiąże ich. Często to my sami powiększamy je do ogromnych rozmiarów nie dbając o naszą psychikę. Nie dopuśćmy do tego, aby nerwica ograniczyła nam chęć życia i doprowadziła nas do psychicznego wyniszczenia.
Zainspirowane przez: nowafarmacja.com.pl
Autor: S.D.
2023-06-19 15:51:09