Jak udzielać pomocy w sytuacji wypadku drogowego? Jak zareagować, ażeby pomóc, a nie spowodować większej krzywdy poszkodowanemu?

Niestety, lecz niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ratować poszkodowanego człowieka. Tymczasem to niezwykle istotne, musimy więc uczyć się tego lub choćby przypomnieć, o co w ty chodzi. Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu osoby poszkodowanej, oraz niedopuszczenie do ryzyka kolejnych powikłań. Tak to powinno wyglądać do przyjazdu karetki pogotowia.


pomoc
Na początku trzeba się upewnić, czy poszkodowany i każdy ze świadków zdarzenia są bezpieczni. Tak więc sprawdź wszystkie reakcje poszkodowanego. Nie za mocno potrząśnij go za ramiona i wyraźnie zapytaj, czy wszystko jest dobrze. Jak ofiara wypadku będzie reagować musisz pozostawić go w pozycji, w której go zastałeś, ale tylko jak nie grozi mu żadne zagrożenie. () Regularnie też oceniaj jego stan. Może się wydarzyć, że jednakże nie będzie dawał oznak życia. Wtedy głośno wołaj o pomoc, odwróć ofiarę na plecy, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe. Tak więc wykonaj odgięcie głowy i podniesienie żuchwy.

Powinieneś umieścić rękę na czole poszkodowanego. Łagodnie odegnij jego głowę do tyłu. Jednocześnie zostaw wolny kciuk oraz palec wskazujący w taki sposób, ażeby zatkać nimi nos, w razie jak konieczne będą oddechy ratunkowe. Co więcej, opuszki palców drugiej ręki powinieneś położyć na żuchwie reanimowanego, by później unieść je, ażeby udrożnić drogi oddechowe.
1 2