Jakie są pierwsze symptomy zaćmy?

Dzięki zmysłowi wzroku ludzie mogą odbierać aż 80% bodźców. Niestety narząd ten jest narażany na dużą liczbę czynników, które mogą mieć na nie negatywny wpływ. Powodują one przeróżne choroby, do których zalicza się m.




in. katarakta.


Może objawiać się ona zmętnieniem soczewki. Zazwyczaj spotyka ona ludzi starszych, jednak mogłaby być także spowodowana innego rodzaju czynnikami niż długość życia. Mogą to być m.in. galaktozemia, stosowanie sterydów (katarakta kortyzonowa) czy też urazami (choćby zaćma popromienna albo hutnicza). Ponadto zaćmę mogłyby wywoływać powikłania wiążące się z innymi chorobami narządu wzroku. Jeżeli chodzi o pierwsze objawy zaćmy, to zaliczają się do nich sukcesywne osłabianie się ostrości widzenia, większe męczenie się oczu, przymglone widzenie, kłopoty z oceną dystansu czy samym przemieszczaniem się. Znacznym utrudnieniem przy diagnozowaniu tej choroby jest to, że zaćma może występować w jednym albo obu oczach. Jeżeli jedynie w jednym, to osoby chore często lekceważą występujące się u nich symptomy, co niestety jedynie powiększa ich problem.


operacja


Należy jednak wiedzieć, że nie tylko zaćma może wywoływać zaburzenia ostrości widzenia. Najbardziej istotne jest to, żeby w wypadku wystąpienia takiego symptomu szybko udać się do okulisty, który zbada przyczynę takich symptomów. Na szczęście kataraktę możemy leczyć (polecamy stomatologia estetyczna kraków) za pomocą operacji wszczepienia nowej soczewki. Oczywiście najlepsze efekty są, jeżeli pacjent zgłosiłby się zaraz po zauważeniu objawów choroby.


1 2