Jakimi rzeczami zajmuje się stomatolog, a czym ortodonta? Jaka istnieje różnica między nimi? Jakie są ich kompetencje?

Nie ma ucieczki przed dentystą, większość z nas ma tego świadomość. Może i brzmi to dla niektórych brutalnie, natomiast tak rzeczywiście jest. Warto tym bardziej wiedzieć, jaką pracę wykonuje dentysta, co robi stomatolog, a co ortodonta, jakie występują różnice pomiędzy nimi?


wyrwany ząb
Stomatologia jest dyscypliną medyczną, jaka zajmuje się leczeniem zębów, ale również przyzębia oraz jamy ustnej. Tak jak była mowa na początku, nie istnieje prawdopodobnie inny dział medycyny, który wywołuje tak duże mocje. Wizyt u dentysty boi się prawie każdy z nas. Jednak gdy wziąć pod uwagę możliwości współczesnej stomatologii, istnieje już mniej powodów do obaw. Coraz bardziej zaawansowane narzędzia, środki znieczulające oraz wypełnienia oferują nadzieję na dostęp do bezstresowej stomatologii, jak dentysta Ursynów - ursynow.centrumdemed.pl/demed-ursynow/stomatolog/.

Istnieją dwie główne dziedziny stomatologii. Jedną z nich jest stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. Opiera się ona na profilaktyce oraz leczeniu próchnicy. Endodoncja zaś to leczenie kanałowe zębów. Kolejny rodzaj to stomatologia (Polecam implanty warszawa ursynów) dziecięca, inaczej pedodoncja. Ortodoncja zajmuje się zapobieganiem tworzeniu się, a także leczeniem wad zgryzu. Klientami ortodonty nie są jedynie najmłodsi, albo młodzież. Dzisiejsza ortodoncja natomiast coraz częściej zajmuje się również nieprawidłowościami w miejscu szczękowo-twarzowym. W obrębie ortodoncji można rozróżnić periodontologię. Skupia się ona na leczeniu dolegliwości przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

1 2