Jak należycie zadbać o zęby i jamę ustną?

Stan naszego uzębienia to jeden z istotniejszych czynników decydujących o naszym wyglądzie jak też o zdrowiu całego organizmu. W jaki sposób zadbać o zęby, by cieszyć się zdrowym uśmiechem? Przeciwdziałanie próchnicy a także pozostałym chorobom zębów polega zawsze na tym samym – najistotniejszą rolę odgrywa tutaj powszednia higiena jamy ustnej i uzębienia.

Powszednim i popularnym od dawna zabiegiem jest szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki i pasty przez ok. trzy minuty, przynajmniej dwa razy dziennie. Można posługiwać się szczoteczką elektryczną albo manualną, – stomatolodzy (więcej pod adresem ) twierdzą, że każda z nich bardzo dobrze spełnia swą funkcję, jeśli tylko szczotkujemy zęby należycie długo i prawidłowo.

gabinet stomatologiczny
Rozróżniamy trzy typy szczoteczek o odmiennej twardości , to znaczy: twarde, średnie i miękkie. Miękkie są określone szczególnie dla osób które mają delikatne dziąsła, nieraz krwawiące w trakcie szczotkowania. Szczoteczek o przeciętnej twardości powinna używać większość ludzi, pozwalają odpowiednio wyczyścić zęby ortodoncja kraków i jednocześnie ochronić dziąsła. Szczoteczki twarde z kolei odpowiednie są dla osób o zdrowych oraz mocnych dziąsłach, w szczególności dla osób mających problem z odkładaniem się kamienia . Szczoteczkę dobrze jest zmieniać co 3 miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swe właściwości. Liczne bakterie razem z drobinami jedzenia zbierają się też na języku i tworzą osad, jaki należy również usunąć. Niektóre szczotki mają na swojej główce powierzchnię czyszczącą, która przeznaczona jest właśnie do tegoż celu.

dentysta
Jednak szczoteczka nie wyczyści gruntownie wszystkich przestrzeni między zębami. Do tego celu przeznaczona jest nić dentystyczna, często fluorowana, którą stosujemy przed lub po myciu zębów. Oprócz mycia i nitkowania najlepiej wspomóc ochronę zębów poprzez użycie płynu do przepłukiwania jamy ustnej. Zabiera on pozostałe resztki pokarmu, niszczy mikroorganizmy a także przywraca właściwy odczyn pH w jamie ustnej.

1 2