Co mogłyby zrobić osoby chorujące na zwyrodnienie plamki żółtej?

Większość osób miała styczność z takimi wadami widzenia jak glaukoma, zaćma czy krótkowzroczność. Niestety przypadłości, które mogą wpływać na jakość naszego wzroku jest znacznie więcej.




patchworkowa poduszka


Co poniektóre z nich mogą dotyczyć dosłownie wszystkich, inne z kolei przeważnie określonych grup ludzi.


poradnia


Pokazy medyczne


Przykładowo zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki oka może dotyczyć kobiet mających powyżej 50 lat. Są dwie formy takiego typu choroby: sucha i wysiękowa. W wypadku formy suchej, zanik widzenia następuje wolniej. Osoby, które chorują na tę formę zwyrodnienia, najpierw skarżą się na osłabienie widzenia przy mniej intensywnym świetle. Postać sucha jest wywołana stopniowym zanikaniem komórek barwnikowych. Postać wysiękowa jest znacznie mniej przyjemna dla pacjentów, ponieważ prowadzi do nieuleczalnego zaniku wymienionych komórek barwnikowych. W tym wypadku zarówno wyrazistość wzroku, jak i widzenie barw stopniowo się pogarsza. Ponadto wyłania się tzw. mroczek centralny.


Niestety Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej w typowy sposób nie jest wykonalne, jednak są pewne działania, które mogą zredukować ryzyko objawienia się tej przypadłości. Taka profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu właściwej diety, preparatu z np. borówki czy ziół (miłorząb japoński i wyciąg z borówki). Najbardziej nowoczesna metoda leczenia oparta jest na przeszczepieniu komórek macierzystych ze szpiku pacjenta. Zawsze jednak należy troszczyć się o to, aby żywność żywność specjalnego przeznaczenia medycznego obfitowała w przeciwutleniacze. Powinno się dbać o właściwy poziom cholesterolu.


1 2