Problemy u dzieci – sposoby leczenia, skuteczność

W zeszłym roku na srebrnym ekranie święcił triumfy film „Jak zostać królem”, który dorobił się kilku Oscarów i dużego uznania na całym świecie. Zawierał on historię monarchy brytyjskiego Jerzego VI, cierpiącego na uciążliwą wadę wymowy. Krępując się mówić przed rzeszą swych obywateli, władca zdecydował opłacić logopedę. terapia jąkania zakończyła się sukcesem i monarsze udało się ograniczyć uciążliwe jąkanie.

Mowa
Lekarz z oscarowego obrazu korzystał z osobistej intuicji. W czasie minionych dziesięcioleci medycyna i psychologia (psychoterapia online) zaliczyły ogromny postęp i obecnie dostępnych znajduje się mnóstwo opcji terapii problemów z jąkaniem u dorosłych i najmłodszych. Są pogrupowane w 3 kategorie, przypatrzmy się im dokładnie, sprawdź: Centrum Psychologiczne Sens

Do pierwszej grupy zalicza się analiza jąkania, to znaczy wykorzystanie nagrań osoby z wadą wymowy, by zrozumiała swoją wadę i próbowała ją zwalczać. Kolejny sposób to metoda cienia, w której jąkający próbuje kopiować sposób mówienia logopedy, powtarzając po nim określone słowa. Bardziej skomplikowana jest metoda Frazera, w której badacz sformułował wskazówki dla ludzi z wadą, potrafiące po odpowiednim czasie stosowania zlikwidować wadę. Ostatnią metodą z tej grupy jest metoda Froeschelsa, nakazująca leczonemu, by zuł w trakcie mówienia i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?
Kolejną kategorię otwiera metoda Gutzmana, czerpiąca trochę z zadań oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś bazuje na odpowiednich przerwach i intonacjach sprawiających trudności słów, tak samo jaksposób Schwartza. Terapia startu mowy kładzie nacisk na prawidłowym napinaniu gardła. Trochę inaczej do problemu podchodzi technika, w której proponuje się jąkającemu wyśpiewywanie zdań – w takiej sytuacji wada znika.

W końcowej kategorii znajdziemy trening negatywny, czyli powtarzalne symulowanie jąkania, które w końcu pomoże je zwalczyć. leczenie jąkania to także różnego rodzaju medykamenty uspokajające i relaksujące, jednak efekt jest chwilowy. Mocno kontrowersyjną techniką jest hipnoterapia.

Zobacz też: .

Co zrobić, gdy konieczny jest nam logopeda lub neurologopeda? Najłatwiej użyć internetu i wpisać do Google frazę np. „logopeda Warszawa” i dobrać z szerokiej listy ofert.
2023-03-03 22:22:05