Autyzm jako zaburzenie dotyczące rozwoju, które doprowadza do izolacji

Autyzm jest zaburzeniem dotyczącym rozwoju, które ma prostolinijny związek z zaburzeniami pracy mózgu. Posiada kilka charakterystycznych właściwości. Dzieci autystyczne odizolowują się od otoczenia, niekiedy zamykają się w sobie. Ich kontakt i wymiana informacji z otoczeniem są nad wyraz ograniczone. Dla wielu wychowawców zaburzenie to brzmi jak wyrok dla ich pociechy. Czy jednakże tak musi być? Czy jest możliwość wyleczenia się z tego ograniczenia?
Zespół Aspergera
Na wstępie należałoby także zaznaczyć, że autyzm ma nad wyraz szerokie spektrum autystyczne. Wyróżnia się zespół Aspergera, autyzm wczesnodziecięcy i autyzm atypowy. Są także inne jego odmiany. W każdym razie dzieci posiadające zespół Aspergera co więcej izolują się od rówieśników, jednakże w głębi serca mają potrzebę budowania głębokich relacji z innymi (więcej na ten temat: Mam Swój Świat). Jeśli chodzi o przyczyny autyzmu, to nadal nie ma co do nich zgodności. Nikt konkretnie ich nie scharakteryzował. Ale faktem jest, że są one natury psychologicznej i biologicznej. Jeśli chodzi o biologiczne, to istnieje duża możliwość, że mają związek z okresem prenatalnym dziecka i przyczynami natury neurologicznej. To wszystko musiało rzutować również na sferę psychiki dziecka.

W zasadzie to wyróżnia się dwa rodzaje autyzmu: dziecięcy i schizofreniczny (więcej na ten temat: ). W przypadku schizofrenicznego dziecko mocno odizolowuje się od rówieśników. W przypadku autyzmu dziecięcego, pociecha ma ogromną nadwrażliwość na bodźce. Jest to tak duże oddziaływanie tych bodźców, że dziecko ma problemy z poprawnym ich przyswojeniem i dlatego ucieka do własnego świata. Trzeba przy tym dodać, że nazwa „dziecięcy” nie oznacza, że dotyczy tylko okresu dziecięcego. Ale chodzi tu o to, że został przyuważony w tym okresie.


Pozostałe artykuły

W jaki sposób wygląda badanie okulistyczne u małych dzieci?

okulista
Badanie okulistyczne u dzieci lekko różni się od badania ludzi dorosłych. Przede wszystkim okulista będzie posiadać inne nastawienie do dziecka, bardziej delikatne oraz ostrożne. Dzieci nierzadko boją się lekarzy oraz nie przepadają za wizytami nawet u okulistów, wskutek tego jeżeli powinniśmy iść z dzieckiem do okulisty, to wybierzmy takiego, jaki posiada słuszne podejście do dzieci. Współcześnie możemy odkryć wiele przychodni oraz gabinetów okulistycznych, które zajmują się leczeniem jedynie dzieci, natomiast nie dojrzałych. Bez wątpliwości więc znajdziemy niejedno centrum okulistyczne Ślask, do którego będziemy mogli wybrać się z naszą pociechą.
1 2