W jakiej sytuacji dentysta może skierować pacjenta na badanie pantomograficzne?

Zdjęcia pantomograficzne są to fotografie rentgenowskie zakrzywionych struktur żuchwy oraz szczęki. Tego typu zdjęcie bardzo wielokrotnie jest określane kolokwialnie zdjęciem panoramicznym.


Niezwykle duża ilości pacjentów w czasie stomatologicznego leczenia otrzymuje od doktora zalecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego zębów.


Widelec


Pozostałe artykuły

Podstawowe informacje na temat operacji usuwania zaćmy o których musi mieć pojęcie każdy pacjent.

pacjent
Każda osoba, jaka cierpi na kataraktę powinna dbać o to, aby poddać się odpowiedniemu leczeniu. Najczęściej jest to operacja. W związku z tym, trzeba również na bieżąco kontaktować się z okulistą przez co będzie się każdorazowo jak najdokładniej poinformowanym. Nota bene, są podstawowe wiadomości na temat zabiegów usuwania zaćmy o których musi wiedzieć każdy chory. I to okulista prowadzący ma obowiązek o tym poinformować. Sam zabieg aktualnie przeprowadzany pozostaje przy pomocy nowoczesnej techniki, nie jest inwazyjny oraz potrwa dosłownie parę minut.


dziadkowie


Pantomogram zębów jest specjalistycznym zdjęciem rentgenowskim, jakie stosowane jest w stomatologii. Wykonywany jest on przy pomocy aparatu, który określany jest pantomografem. Do najczęstszych sytuacji, kiedy stomatolog najlepszy stomatolog we wrocławiu zaleca zrobienie zdjęcia pantomograficznego zalicza się ogólną ocenę stanu zdrowia zębów. Czasem na tym zdjęciu lekarz może przypadkiem znaleźć zmiany, które żadnych symptomów nie dają. Mogą to być przykładowo torbiele lub korzenie, jakie zostawione są przy niekompletnej ekstrakcji.


Należy także powiedzieć, że zdjęcia pantomograficzne nie są wykonywane u wszystkich pacjentów. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest ciąża. Emitowane przez urządzenie promieniowanie rentgenowskie ma niezwykle znaczny wpływ na rozwijający się płód i bez trudu może go uszkodzić. Do badania pantomograficznego nie należy się jakoś szczególnie przygotowywać. Tego typu badanie można wykonać w jakimkolwiek momencie oraz nie trzeba być na czczo. Nie trzeba także przekazywać dentyście wyników innych badań. Takie badanie jest zupełnie bezbolesne oraz może potrwać kilka sekund. Przed wykonaniem zdjęcia trzeba zdjąć na przykład okulary lub biżuterię. Potem należy włożyć specjalny ołowiany ochronny fartuch, który chroni inne części ciała przed przyjęciem porcji rentgenowskich promieni. Zadanie, które należy do pacjenta to stanie przy aparacie.
1 2