Jak możemy leczyć bruksizm oraz jakie są jego przyczyny?

U zdrowych ludzi zęby zaciskają się tylko podczas jedzenia oraz w czasie przełykania śliny. Podczas odpoczynku pomiędzy dolnymi a górnymi zębami pojawia się szczelina spoczynkowa, która zazwyczaj wynosi około 2-4 mm.




Dzięki temu zęby ortodoncja krakow nie mają ze sobą kontaktu i zbytecznie się nie ścierają.


Trzeba powiedzieć, że szczękościsk niszczy uzębienie i wywołuje ich nadmierne ścieranie oraz kruszenie. Również może zaburzać pracę całego narządu żucia. Jeśli w odpowiednim czasie nie będzie usunięty, może powodować nieodwracalne zmiany w stawach żuchwowo-skroniowych. Leczenie bruksizmu polega na wyeliminowaniu przyczyny jego powstania i na doborze adekwatnej postaci kuracji. Każdy pacjent zmagający się z przypadłością, powinien być osobno traktowany, ponieważ ta choroba przejawia się w różny sposób w zależności od tego, jak dużo czasu trwa już dolegliwość. Czasem leczenie redukuje się tylko do interwencji stomatologa, który usuwa szkody w jamie ustnej, które powstały w rezultacie szczękościsku, a następnie nakłada choremu szczególną nakładkę relaksującą, którą należy zakładać na noc. Ale w zaawansowanym stadium takiej choroby leczenie jest dość skomplikowane i wymaga często współpracy doktorów różnych specjalizacji przykładowo stomatologów, ortodontów, protetyków czy chirurgów szczękowych.


Potrawa, dziczyzna i grzyby


kobieta


W objawowym uzdrawianiu pacjentów z bruksizmem bardzo pomocne są terapie rozluźniające przeciążonych mięśni twarzy. Tego typu leczenie wspomagające, to może być przykładowo fizjoterapia. Teraz bardzo modne są także zastrzyki z botoksu. Te procedury niwelują symptomy bruksizmu ale nie leczą jego przyczyny.


1 2