Co to jest soczewka toryczna oraz czym się różni od normalnego modelu? W czym pomagają, do czego służą?

Soczewka toryczna to typ soczewki, która posiada określony, specyficzny kształt. Zwykłe soczewki mają powierzchnię sferyczną. Co to znaczy? Najlepiej wyobrazić sobie rozciętą wzdłuż piłki do siatkówki plażowej. Soczewka toryczna zaś to coś, co przypomina przecięty wzdłuż obwarzanek.
Być może powyższe porównania wydają się być dość dziwne, ale tak najłatwiej wytłumaczyć, czym się różni taki typ soczewek od typu standardowego. Kształt soczewki torycznej powoduje, iż poziom mocy refrakcyjnej albo mocy skupiającej soczewki różnią się w przekroju pionowym oraz poziomym soczewki. Moc refrakcyjna może powoli zmniejszać się albo wzrastać w zależności od obszaru soczewki. Więc szkła toryczne świetnie potrafią zniwelować wady związane z astygmatyzmem, jakie wyniknąć mogą ze złej krzywizny rogówki lub soczewki oka.

Pozostałe artykuły

Co należy wiedzieć dotyczące opieki paliatywnej i hospicyjnej?

Dziadkowie
Wiele osób zajmujących się śmiertelnie chorymi najbliższymi nie ma możliwości, by zapewnić im właściwe warunki. Z tej racji rozważa inne opcje, do których należy opieka paliatywna i hospicyjna. Co trzeba wiedzieć odnośnie do powyższych świadczeń?


soczewka
Tego typu soczewki muszą być przepisane przez doktora, jaki ma umiejętność wyboru soczewek do wady danego pacjenta, do dopasowania ich do określonych oczu. Jeśli w jakimś momencie zadecydujemy, iż są nam niezbędne soczewki korygujące astygmatyzm albo w sytuacji innego rodzaju kwestii mających związek z oczami, to musimy skonsultować się z fachowcem . Dobre dopasowanie jest tym bardziej ważne w kwestii soczewek torycznych, tym bardziej, że potrzebują one określonej orientacji, muszą w związku z tym pozostać na oku w prawidłowej pozycji. W ten sposób wytwórcy tego rodzaju soczewek wykorzystują określone cechy w konstrukcji, by zapewnić odpowiednie ich położenie na gałce ocznej.
1 2