Zakup psiaka. Na jakie rzeczy powinniśmy zwrócić uwagę?

Kiedyś wreszcie nadchodzi ten dzień, gdy nasze dziecko ogłasza nam, że chce mieć w domu zwierzaka. To dosyć istotna sprawa i trzeba się nad nią dobrze zastanowić. Z pewnością nie można zbyt prędko się zgadzać. Nie oznajmiajmy naszemu szkrabowi, że pozwalamy na to, tylko po to, by zaprzestało nas tą prośbą zamęczać. Oszukiwanie dziecka przyniesie jeszcze gorsze efekty niż brak zgody. Zanim jednakże zniszczymy pragnienia dziecka o zwierzaku, przeanalizujmy wszystko na spokojnie.

Pies rasy mastif tybetański
Przede wszystkim, zróbmy pogadankę z dzieckiem o odpowiedzialności za zwierzę. Wyjaśnijmy mu, że jest to żywe stworzenie, które jest od nas zupełnie uzależnione. Trzeba je karmić i pielęgnować - wiedząc, co należy kupić. Jeśli nasze dziecko pojmie to i zgodzi się przestrzegać wszelkich zasad, można pomyśleć o zwierzaku.

Zazwyczaj wybieramy szczeniaczka. Pies to od dawien dawna najlepszy przyjaciel człowieka. Jak dotąd się nie zdarzyło, aby oddany pies zdradził ukochanego pana. Wręcz odwrotnie, słyszy się o wypadkach, kiedy to zwierzę wyciąga z niebezpieczeństwa swojego pana. Czasami długo „opłakuje” śmierć człowieka i zwykle wkrótce sam również umiera. Szczeniak będzie z pewnością oddanym kompanem naszego malucha. Jest mnóstwo ras, które wprost uwielbiają dzieci, można zatem postarać się o takiego psiaka.

Wybierając pieska, weźmy pod uwagę to, jaki tryb życia prowadzi. Jeśli mieszkamy w mieście, w małym mieszkaniu nie decydujmy się na wielkie psy oraz takie, które muszą się wybiegać. Kupmy raczej pieski, które nie potrzebują tyle ruchu. Jeśli chcemy jamnika, nie zapominajmy o tym, by nie wspinał się sam po schodach, gdyż to może mu zaszkodzić na kręgosłup.


Pozostałe artykuły

Czy warto posiadać we własnym mieszkaniu psa?

tibetan mastiff
Kiedyś psy generalnie służyły swoim właścicielom jako świetna ochrona przed chociażby drapieżnikami. W szczególności na wsi bardzo często psy były praktycznie nieodłączną częścią krajobrazu. Aktualnie w dalszym ciągu psy są w wielu przypadkach wykorzystywane do tak jakby celów komercyjnych, przykładowo są doskonałe jeżeli w rachubę wchodzi branża ochroniarska. Naturalnie akurat w tym wszystkim raczej nie ma nic nagannego, przecież jeśli psy są dobrze traktowane, to z całą pewnością nie jest im źle. Jednakże takie psiaki jak np. tibetan mastiff breeders, są "rozchwytywane" akurat nie z tego typu powodów.
1 2