Nocne oblicze ogrodu

Stylowe lampiony do ogrodu
Ogród ma dwa oblicza – dzienne i nocne. Skupiając się na tym pierwszym, często zapominamy o drugim, które przecież jest nie mniej ważne. Jak więc zaplanować oświetlenie ogrodu, aby móc cieszyć się jego pięknem również o zmroku? Z pomocą przyjdzie Ci szeroka oferta lamp z marketów Praktiker.

Do wyboru, do koloru…
Nastrojowo oświetlony ogród staje się miejscem magicznym, gdzie chętnie spędzamy pogodne i ciepłe wieczory. W marketach Praktiker znajdziemy wiele rodzajów urządzeń świetlnych, które zachwycą designerską formą, ciekawym materiałem czy kolorem.

Stylowy świecznik
Lampy możemy podzielić na kilka grup różniących się od siebie wielkością i kształtem. Smukłe, wysokie, stojące słupy zwieńczone dekoracyjną latarnią posłużą do oświetlenia chodnika czy większego ogrodu. Ze względu na pokaźne gabaryty najlepiej sprawdzą się przy oświetleniu dużych powierzchni. Natomiast bardziej dyskretne lampy o wysokości kilkudziesięciu centymetrów przeznaczone są do oświetlenia alejek czy trawnika. Ostatnio bardzo popularne stają się także specjalne oprawy najazdowe umieszczane w podłożu, np. podjeździe do garażu. Przy wejściu do domu czy na bramie warto zainstalować kinkiety. W markecie Praktiker znajdziemy również podświetlane numery. Do oświetlania roślin czy innych elementów małej architektury idealne będą lampy solarne zakończone tzw. szpilką, którą możemy po prostu wbić w grunt – radzi Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.
Aby oświetlenie zewnętrzne było spójne i utrzymane w jednej stylistyce, najlepiej wykorzystać lampy z jednej serii. Na serię najczęściej składa się: kinkiet (montowany do góry lub w dół), lampa wisząca oraz słupki słupki parkingowe kęsbet o różnej wysokości. Jeśli lubimy klasyczne rozwiązania, możemy zdecydować się na serię Wenecja lub Perfect z marketów Praktiker. Nowoczesny styl cechuje kolekcje Adria i Oslo.

Stylowe lampiony
Energia ze słońca
Lampy solarne stanowią idealne rozwiązanie do każdego ogrodu. Są niedrogie, łatwe w obsłudze, ekonomiczne i ekologiczne. Ich główne atuty to: prosta zasada działania i brak konieczności zakładania instalacji elektrycznej. W ciągu dnia „łapią” energię słoneczną, którą magazynują w akumulatorach. Zatrzymana w ten sposób energia używana jest do zasilania lamp po zmroku. Wykorzystuje się w nich diody LED, a nie tradycyjne żarówki, które są bardziej energochłonne. Dlatego lampy tego typu świecą rozproszonym, łagodnym światłem o białej barwie.

Prawidłowo naładowana lampa na energię słoneczną pozwala nam cieszyć się swoim światłem średnio przez 8 godzin. Jednak należy pamiętać, że czas jej pracy zależy od kilku czynników: miejsca zainstalowania, zachmurzenia i pory roku. Dlatego już na początku warto pomyśleć o wybraniu najbardziej nasłonecznionych partii ogrodu. Obecnie dostępne są również lampy wyposażone w czujnik, który uruchamia je automatycznie po zapadnięciu zmroku – informuje Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.

Lampa solarne drzewko
Bogactwo kształtów i barw lamp na energię słoneczną pozwala zaaranżować je praktycznie wszędzie. Mogą choćby posłużyć do stworzenia miłych dla oka świetlnych akcentów, np. w postaci podświetlonych schodów tarasowych, ogrodowych ścieżek, wejścia do domu czy oczek wodnych. Wybór solarnych lamp do ogrodu jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dochodzisz do przekonania, że dobrze byłoby poszerzyć swą wiedzę na wyjaśniany tu problem? Wejdź zatem na ten odnośnik i przeczytaj więcej w opracowaniu (https://zielonaprzestrzen.pl/).

W zależności od potrzeb czy fantazji, możemy pokusić się o lampy imitujące kamienie, w kształcie krasnali, motyli czy lilii wodnych.

Osłonka ze spinaczy albo stylowy świecznik
1. Bierzemy puszkę po konserwie i odcinamy wieko. Pustą puszkę dokładnie czyścimy i malujemy na biało.
2. Do brzegów puszki mocujemy plastikowe klamerki do bielizny – zaczepiamy je jeden obok drugiego, bez odstępów.
3. Do gotowej osłonki z puszki możemy włożyć szklane spodeczki ze świeczkami typu tealight. W ten prosty sposób powstaje stylowy świecznik.
4. Do szerszej puszki możemy włożyć doniczkę z kwiatem – nasza osłonka ze spinaczy jest oryginalna i efektowna.

Lampa ogrodowa WENECJA
Stylowe lampiony
1. Do wykonania oryginalnej dekoracji ogrodowej możemy użyć np. litrowych słoików bez pokrywek, które zostały nam po kiszeniu ogórków. Najefektowniej będą wyglądać lampiony z naczyń tego samego rodzaju.
2. Każdy słoik wypełniamy żwirkiem do wysokości 5-7 cm. Możemy zdecydować się na kolorowy piasek dekoracyjny lub wykorzystać żwirek dla zwierząt. Warto wybrać silikonowy (dostępne są m.in. w kolorze białym lub mieszanym).
3. Do słoików wkładamy średniej wielkości świeczki. Dobrze sprawdzą się te o wysokości od 5 do 7 cm. Dostępne są białe, kolorowe, zapachowe lub antykomarowe (ustawione w pobliżu miejsca wypoczynku ochronią nas przed owadami!).
Zainspirowane przez: KUŹNIA PR
Autor: Marta Modzelewska
2021-06-12 07:37:06