Jakie są walory oraz minusy żywopłotów kształtowanych i nie przycinanych?

Trzeba zadać sobie trochę trudu, aby prawidłowo przygotować miejsce pod przyszły żywopłot, a potem – zwłaszcza w pierwszych latach – pamiętać o systematycznym jego cięciu. Bez tego nie oczekujmy za kilka lat zwartej ściany zieleni. Czas zakładania żywopłotu zależy od roślin, które pragniemy posadzić. Drzewa i krzaki liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli takie, które uprawiane były w szkółce w gruncie, a potem wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, gdy spadną liście lub wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać się pąki.
hibiskus w ogrodzie
Żywopłoty kształtowane, jak sama nazwa wskazuje, domagają się pewnych zabiegów, aby mieć swój wygląd. Systematycznie obcinając możemy je uformować na dowolny kształt oraz dobrze dopasować nawet do niedużej powierzchni. Szybko stają się bardzo gęste i mogą stanowić doskonałą ochronę przed wścibskimi sąsiadami lub sinym wiatrem.

Interesuje Cię ten temat? To odsyłam do źródła (https://procleaner.pl/sprzatanie-jednostek-sluzby-zdrowia/), ponieważ znajdziesz tam mnóstwo fascynujących artykułów w tej dziedzinie.

W zależności od wybranego rodzaju, należy je strzyc od 2 do 4 razy w roku aby ogród wyglądał na zadbany. W przypadku niektórych odmian można stosować mało wybiórcze przycinanie skracające krzewy do odpowiedniej wysokości, ale w większości wypadków bez właściwej wiedzy możemy trwale uszkodzić rośliny lub pogorszyć ich wygląd. Tego rodzaju zabiegów nie wymagają żywopłoty nie formowane. Składają się one z gatunków krzewów, które naturalnie dorastają do wymaganej wysokości której nie przekraczają. Są dobrym rozwiązaniem dla właścicieli bez wiedzy ogrodniczej lub najzwyczajniej niemających czasu na zajmowanie się żywopłotem (to się z pewnością może przydać: ).

jesienny ogród
Ale nie stanowią aż tak gęstej ściany ochronnej przed wiatrem oraz z reguły zajmują więcej miejsca. Żywopłot niekształtowany rośnie swobodnie. Rośliny mają typowy dla siebie, naturalny wygląd i pokrój. Rośliny w żywopłocie nieformowanym sadzi się rzadziej niż w żywopłocie przycinanym, więc potrzeba ich jest mniej, temu koszt jego założenia jest zwykle niższy. Rośliny tworzące żywopłot (szczegóły - http://projektoskop.com/29-tuje-na-zywoploty/) nieformowany szybciej dorastają do pożądanej wysokości (bo nie są ciągle przycinane), a ich pielęgnacja jest łatwiejsza. Żywopłot nieprzycinany zajmuje za to więcej miejsca. Przycinanie żywopłotów nieformowanych polega praktycznie tylko na usuwaniu pędów chorych, złamanych czy nadłamanych, przemarzniętych. Cięcie korygujące wykonuje się tylko w pierwszych dwóch latach po wsadzeniu, aby nadać pożądany kształt a ogród wyglądał piękniej. Później roślinom pozwala się już rosnąć swobodnie. Musimy pamiętać o odpowiednim nawozie i nawadnianiu naszych roślin (zobacz przykładowe propozycje).


Pozostałe artykuły

Wymarzony ogród

Kiedy wybudowaliśmy już swój wymarzony dom, powinniśmy pomyśleć nie tylko o jego aranżacji wewnątrz, ale także na zewnątrz. Mowa rzecz jasna o pięknym i zadbanym ogrodzie, który będzie zachwycał wszystkich naszych gości i miejscowych przechodniów. Zadanie nie jest jednak proste – jeśli mamy niewielki ogródek, z jednej strony to plus, bowiem możemy łatwiej zaplanować na nim roślinność i ogrodowe meble, z drugiej strony to minus, bowiem przy małej powierzchni nie łatwo zdecydować się na określone rodzaje drzew i krzewów – z wielu będziemy zmuszeni najzwyczajniej zrezygnować.
1 2