Badanie nasienia jako główne badanie przy leczeniu niepłodności.

Badanie nasienia pozwala sprawdzić postać, szybkość i liczebność plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla wielu mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest prosta, niedroga i zezwala szybko znaleźć m.in. przyczynę niepłodności. Podstawowym krokiem w kierunku oceny płodności towarzysza jest wykonanie badania nasienia. W szpitalach można przeprowadzić badania na płodność u pacjenta na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.
badania
Pacjent musi jednak wcześniej skontaktować się z recepcją szpitala i uzgodnić dobry termin. Przygotowanie do zbadania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik oczekujemy 3-4 dni robocze. Wielu mężczyznom, pomimo zapewnienia odpowiednich, intymnych warunków - to badanie wydaje się krępujące, ponieważ wymaga masturbacji i wytrysku "na zawołanie". Jednak badanie spermy jest naprawdę niezastąpione w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania głównego opisane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ilość plemników na 1 ml nasienia, ogólna ilość plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.


Pozostałe artykuły

W przypadku, gdy są trudności z zajściem w ciążę, potrzeba poszukiwać powodu oraz sposobu na aby być rodzicami

słońce
Mnóstwo osób marzy o tym, że będzie rodzicami, lecz czasem okazuje się, że pojawiają się problemy z zapłodnieniem. W przypadku jeżeli przez dłuższy okres nie udało się zajść w ciążę, warto udać się do ginekologa oraz przeprowadzić pełną gamę badań, jaką zaleci.


Poza tym w badaniu podstawowym zrobiony jest HOS test. Badanie HOS test test wodorowo-metanowy poznań (test hipoosmotyczny) mierzy integralność błon plemników, dający nam wiedzę o odpowiedniej funkcjonalności i żywotności plemników. Można także wykonać badanie nasienia (link do ciekawej strony) szczegółowe zawierające dodatkowo ocenę morfologii plemników, tj. odsetek prawidłowo zbudowanych plemników oraz odsetek różnorakich minusów budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy mieszczących się w ejakulacie, ilość leukocytów w 1 ml nasienia oraz ilość komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest również przyuważenie stanów zapalnych narządów rozrodczych pacjenta, o czym świadczy bytność leukocytów (krwinek białych) i rozpoznanie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest
badania
okrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeśli wynik badanie nasienia jest niedobry, trzeba je zrobić po około 3 miesiącach. W przypadku następnych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i leczenie pod kontrolą lekarza androloga - dowiedz się więcej.
1 2