Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego

Oczko
Jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodowych jest oczko wodne. Pomimo, iż jego założenie i utrzymanie w idealnej formie wymaga wielu wysiłków, jednak warto w niego zainwestować, ponieważ stanie się magicznym miejscem relaksu.

Zanim przystąpimy do wykonania, najpierw musimy zaplanować jego kształt i głębokość oraz miejsce, w którym będzie się znajdować. Jeżeli chcemy, aby nasz zbiornik wyglądał naturalnie, powinniśmy unikać nadawania mu prostych krawędzi oraz ostrych brzegów. Aby w oczku panowała równowaga biologiczna, powinno mieć nie mniej niż 2m kwadratowe i głębokość 1 m lub więcej. Najlepszym miejscem będzie takie, w którym słońce znajduje się przez kilka godzin dziennie. Powinniśmy pamiętać, aby w sąsiedztwie oczka nie znajdowały się drzewa, ponieważ spadające z nich igły i liście blokują dostęp tlenu. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczanie w pobliżu oczka kranu lub węża ogrodowego, znacznie ułatwia to bowiem uzupełnienie wody w razie potrzeby. Następnie przystępujemy do kopania. Do wykopania większego zbiornika lub przy ciężkim gliniastym podłożu musimy użyć niewielkiej koparki, do mniejszego, wystarczy szpadel. Nachylenie boków oczka powinno być stosunkowo łagodne, aby ścianki nie popękały w okresie zimowym pod naporem lodu. Nasze oczko powinno posiadać trzy strefy głębokości, na których mogą rosnąc rośliny wodne o różnych wymaganiach siedliskowych. Najlepiej umiejscowić je w specjalnych koszach ażurowych, aby móc swobodnie je przestawiać, rozmnażać lub przenosić zimą do zamkniętych pomieszczeń. Krawędzie sadzawki powinny być na tym samym poziomie, żeby woda się z nich nie przelewała. Można to sprawdzić za pomocą przeźroczystej plastikowej rurki napełnionej wodą. Dla osób, które zakładają małe oczka wodne, wygodnym rozwiązaniem mogą być gotowe formy dostępne w sklepach budowlanych. Ich zaletą jest wytrzymałość i prostota montażu. Kolejnym sposobem na nasze oczko jest wypełnienie wnętrza specjalną folią z PCV, która daje dużą swobodę, ale nie jest prosta do rozłożenia. Powinna być ona gruba oraz bezpieczna dla roślin i rybek, ponadto odporna na promieniowanie słoneczne i na mróz. Przy zakładaniu folii nie napinamy jej ani nie wchodzimy na nią, ponieważ w późniejszym czasie mogła by być podatna na uszkodzenia. Po założeniu folii napełniamy nasz staw (zobacz również pompy do oczek wodnych) wodą czekając jak się ułoży.

Czyżby nasza aktualna treść (http://www.oknar-internorm.pl/poradnik/jak-rozszczelnic-okna) spodobała Ci się tak wyjątkowo, że chcesz przeczytać kolejne? To fantastycznie! Zatem zapraszamy na nową stronę.

Po kilku godzinach odcinamy jej nadmiar pozostawiając jedynie konieczny margines, który zakrywamy kamieniami. W założonym oczku wodnym powinniśmy zachowywać równowagę biologiczną i systematycznie je oczyszczać z zanieczyszczeń i glonów, np. za pomocą stosowania preparatów antyglonowych. Niezbędnym elementem naszego zbiornika wodnego muszą być urządzenia filtrujące.


Pozostałe artykuły

Wymarzony ogród

Kiedy wybudowaliśmy już swój wymarzony dom, powinniśmy pomyśleć nie tylko o jego aranżacji wewnątrz, ale także na zewnątrz. Mowa rzecz jasna o pięknym i zadbanym ogrodzie, który będzie zachwycał wszystkich naszych gości i miejscowych przechodniów. Zadanie nie jest jednak proste – jeśli mamy niewielki ogródek, z jednej strony to plus, bowiem możemy łatwiej zaplanować na nim roślinność i ogrodowe meble, z drugiej strony to minus, bowiem przy małej powierzchni nie łatwo zdecydować się na określone rodzaje drzew i krzewów – z wielu będziemy zmuszeni najzwyczajniej zrezygnować.
Zainspirowane przez: www.projektoskop.pl
Autor: e-ogrody.com
2020-09-18 07:18:04