Wymarzony ogród

Kiedy postawiliśmy już swój wymarzony dom, powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o jego aranżację wewnątrz, ale również na zewnątrz. Mowa oczywiście o pięknym i zadbanym ogrodzie, który będzie zachwycał odwiedzających nas gości i przypadkowych przechodniów. Zadanie nie jest wcale łatwe – jeżeli mamy mały ogródek, z jednej strony to plus, ponieważ możemy lepiej usytuować na nim roślinność i ogrodowe meble, z drugiej strony to wada, ponieważ przy małej powierzchni nie łatwo zdecydować się na konkretne gatunki drzew i krzewów – z wielu będziemy musieli po prostu zrezygnować.
Przy dużym ogrodzie kłopotem może być należyte zagospodarowanie przestrzeni no i kompleksowa pielęgnacja wszystkich roślin. Tak więc wykreowanie doskonałego ogrodu to niemałe wyzwanie i musimy się uprzednio właściwie do tego przygotować. Po pierwsze warto pomyśleć co w naszym ogrodzie koniecznie powinno się znaleźć. Na pewno powinny być to warzywa – nic tak nie ucieszy pani domu, jak poczucie, że udało się wyhodować smakowite i ekologiczne warzywa, które będzie można użyć do każdego posiłku, a nawet sprzedać. W swoim własnym ogródku standardem są oczywiście takie warzywa jak marchew, ogórki, fasola czy ziemniaki, ale nie zaszkodzi jeśli pokusimy się również o bakłażany czy dynię. O taki warzywniak trzeba będzie dbać w zasadzie przez cały rok, więc dlatego warto szczegółowo rozplanować wszystkie grządki. W ogródku swoje miejsca powinny mieć także ponadto krzewy i drzewka – w tym także owocowe (drzewka owocowe w ofercie Każda gosposia doceni tego rodzaju przydomowy sad, zwłaszcza, gdy będzie mogła później wykonać pyszne przetwory i soki. Poza tym rzecz jasna nie można wyobrazić sobie grządek bez kwiatów. Wybór jest jeśli o to idzie naprawdę szeroki – począwszy od gatunków wieloletnich, po egzotyczne, proste bądź trudniejsze w uprawie i tak dalej. Pamiętajmy, że kwiaty można swobodnie umieścić w ogrodzie także w donicach, dzięki czemu za każdym razem nasz ogródek będzie mógł wyglądać inaczej. Ostatnim ważnym elementem ogrodowej aranżacji są oczywiście odpowiednie meble i akcesoria ogrodowe. Warto pomyśleć na przykład o niewielkim oczku wodnym, albo rozłożystej pergoli. Meble natomiast powinny być przede wszystkim wielofunkcyjne i odporne na warunki atmosferyczne.


Pozostałe artykuły

Pielęgnacja drzew owocowych bądź iglastych to zajęcie dla osób, które bywają po trosze robotnikami, a po trosze artystami

ogród
Pielęgnacja zielni to zajęcie dla tych pań, które uwielbiają spędzać czas na wolnym powietrzu. To zajęcie jest miłe, jeżeli tylko nie trzeba nazbyt ciężko pracować. I tak sadzenie aksamitek albo grabienie liści jesienną porą to czynności, które kojarzyć się mogą z wytchnieniem. Panowie, którzy pracują umysłowo po prostu marzą o tym, żeby popracować fizycznie, a nieduży wysiłek jest dla nich nawet zalecany.
2023-01-05 07:04:04