Co to jest lateks, jakie mamy jego rodzaje oraz do czego służy? Jakie są jego najważniejsze właściwości?

Lateks jest koloidalnym roztworem kauczuku naturalnego, zwie się go w związku z tym fachowo lateks naturalny. Lateks może być też sztuczny i występować w stanie płynnym. W przemyśle chemicznym termin ten oznacza wszelkie emulsje polimerów, także gumy syntetyczne oraz plastiki.


rękawiczki lateksowe
Lateks naturalny otrzymuje się nacinanie roślin kauczukodajnych oraz zbiór i przetworzenie soku mlecznego.

Czy uzupełniające wiadomości odnoszące się do poruszanej tutaj sprawy będą dla Ciebie wartościowe? Jeśli tak, kliknij ten odnośnik - to wiarygodne informacje.

Sok mleczny jest stabilizowany substancjami alkalicznymi, na przykład amoniakiem. Końcowy produkt, który stanowi kauczuk w przemyśle gumowym możemy osiągnąć przez koagulację soku i jego zagęszczania. Tego typu zagęszczenie robi się poprzez odwirowanie lub częściowe wyparowanie wody. Koagulacja ma miejsce po zakwaszeniu, zamrożeniu, może też nastąpić po dodaniu soli , które są rozpuszczalne w wodzie - Czarmed.

Zbierany z drzewa kauczukowego naturalny lateks jest dobry dla środowiska, gdyż jest odnawialnym surowcem. Jest też hipoalergiczny i odporny na roztocza, więc nadaje się dla alergików. Jest to także niesamowicie wytrzymały i amortyzujący materiał naturalny. Kolejnym typem jest lateks syntetyczny. Otrzymujemy go przez polimeryzację emulsyjną konkretnych monomerów. Ph lateksów otrzymywanych syntetycznie waha się od 6 do 12. Po ich zakwaszeniu albo dodatku soli otrzymuje się kauczuki stałe. Kauczuk stosowany jest w wielu branżach, głównie w branży samochodowej, możemy z jego pomocą wytwarzać opony do różnych pojazdów. Robi się z niego sporo innych rzeczy niezbędnych w codziennym użytkowaniu, jak uszczelki, piłki kauczukowe czy rękawiczki lateksowe. Służy także do wytwarzania popularnej pianki lateksowej, która powszechnie używana jest do robienia mebli i materaców.

1 2