Pewny środek na walkę z depresją zimową

Za oknem szaro-buro i ponuro... Zbliża się jesień. Chmury spowiły niebo, a dni kurczą się niemiłosiernie. „ Jestem w melancholijnym nastroju” - myślimy sobie. Wspominamy, smucimy się jakoś bardziej niż do tej pory, częściej robimy się senni i zmęczeni. Irytuje nas każda najmniejsza rzecz, przygnębienie i smutek przeszkadzają cieszyć się życiem. Coraz mniej rzeczy sprawia nam radość, aż w końcu nie chce nam się wstawać z łóżka w te ponure dni.


depresja
A jeśli to nie jest zwykłe przemęczenie? Najlepiej będzie sprawdzić czy nie dotknęła nas depresja sezonowa. Depresja sezonowa to zaburzenia depresyjne pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Oznaki choroby występują codziennie tudzież prawie codziennie oraz ciągną się przez okres co najmniej dwóch tygodni.

Chociaż powody powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że głównym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, kości bez syntezy witaminy D byłyby kruche, cykl dobowy organizmu byłby rozregulowany, a niektóre hormony nie byłyby wydzielane (dowiedz się więcej o depresji jesiennej).

depresja człowieka
Biorąc pod uwagę, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest deficyt światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, zasadniczym sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia z użyciem stworzonych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Opiera się ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia. Uznano, iż dawka sztucznego światła zbawiennie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych.

Wskazane dla osób cierpiących na depresje sezonową są również zimowe wyjazdy do krajów południowych.

Spodobał Ci się taki wpis? Jeśli tak, to z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że podobny artykuł jest na wyciągnięcie ręki. Zwyczajnie zobacz tekst na portalu (http://www.wola.centrumdemed.pl/oferta/implanty-zebow/).

Również wskazane jest unikanie trudnych sytuacji, a także jak największy odpoczynek w tym trudnym czasie. Warto także częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z innymi ludźmi.

2022-01-06 07:03:03