Wykorzystanie zależności między mózgiem a ciałem w medycynie a także rehabilitacji

W medycynie stajemy ciągle przed nowymi wyzwaniami. Identyfikujemy nowe schorzenia (np. ADHD) albo nowe sposoby leczenia od dawna dręczących nas chorób. To dlatego że rozszerza się nasza erudycja na temat funkcjonowania organizmu człowieczego, zarówno jeżeli idzie o stronę fizyczną jak też psychiczną. Co więcej, mamy coraz większą świadomość tego iż nasza psychika oraz fizyczność ściśle ze sobą współgrają.


Stetoskop lekarski
Próbujemy przeto ów fakt wykorzystać. Na przykład wiadomo że w jakimś stopniu można kierować skalą stresu a jego hamowanie może korzystnie wpływać na pacjenta z nadciśnieniem. Aby tak się stało trzeba pacjenta nauczyć władzy nad stresem.

Do tego celu stosuje się technikę nazywaną "biofeedback" (źródło tutaj). To angielskie słowo oznacza wiadomość zwrotną i w zasadzie ta nazwa skrupulatnie przedstawia podstawową zasadę. Chory dostaje informacje o stanie swojego organizmu (dajmy na to o rytmie serca) i za pomocą urządzenia stara się wywrzeć wpływ na ów stan w sposób pożądany. Rzecz jasna nie byłby to możliwym bez użycia nowoczesnej technologii informatycznej. W przedstawianym przykładzie odczyt rytmu serca na ekranie komputera obrazowany jest jako zapalona lub wyłączona lampka. Żarówka świeci się gdy rytm serca jest zbyt duży gasi, podczas gdy jest harmonijny. Zadaniem osoby chorej jest próba wyłączenia żarówki. Poprzez metodyczny trening trening online chory może w coraz większym stopniu dodatnio wpłynąć na działanie swojego organizmu.
1 2