Chryzantemy wielokwiatowe

Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal” - śpiewał Mieczysław Fogg. Od dawien, dawna chryzantemy były symbolem mijającego czasu. Przykleiliśmy im „nagrobną” etykietę i łączyliśmy sentymentem.


Chryzantemy
A przecież to tak wspaniałe, pełne wdzięku i wbrew pozorom radosne kwiaty. Zaskoczy nas fakt, że, w Japonii Dzień Chryzantemy to radosne święto, podczas którego popija się wino (zobacz winnice na podkarpaciu) zrobione z tych kwiatów.

Na punkcie chryzantemy oszaleli ostatnio floryści. Jest to kwiat tani, który potrafi cieszyć nasze oczy nawet 3 tygodnie (nic nie tracąc na urodzie), będąc przy tym wspaniale wpisanym w jesienny klimat. Zaskakuje również różnorodność kwiatów – od gęsto utkanego kwiecistego skrawka kobierca po duże, puszyste pompony. Odcienie? Różnorodność odmian to bogactwo kolorów – w kwiaciarni znajdziemy nawet farbowane.

Do jesiennych aranżacji kupujemy zwykle okazy o zwartym pokroju, mocno obsypane kwiatami. Tarasy, balkony oraz schodki do domu ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości (chryzantema wielokwiatowa, dostępna np. tutaj: wejdź tu, przypominającymi kule o średnicy 30-60 cm. Warto jednak dla oryginalnego efektu zdecydować się na inne formy, np. krzaczaste, które możemy ustawić
Kukły wśród chryzantem
w rdzawo-pomarańczowych kompozycjach z innymi gatunkami roślin atrakcyjnymi jesienią.

Chryzantemy ulokowane w jutowym worku czy glinianej osłonce, w towarzystwie pokaźnych rozmiarów dyni i opadłych liści, stanowią wdzięczną i niedrogą aranżację aż do pierwszych mroźnych dni.

A wiedzieć musimy, że chryzantemy kwitną radośnieaż do ostatnich chwil, jakby mówiły nam : doceńcie urok późnej jesieni! Ciepłymi barwami ogrzewają serca aż do pierwszych mrozów. Mając na uwadze ich żywotność, są to najpopularniejsze kwiaty, które stawiamy na pomnikach zmarłych (w doniczce mogą stać do 1,5 miesiąca). Zwyczaj ten stał się już polską tradycją – parę dni przed 1 listopada, można zakupić wszelakie rodzaje chryzantem doniczkowych.

Najlepiej jest przechowywać je na tarasie lub w ogrodzie. Na noc wstawmy kwiaty do piwnicy, lub innego nieogrzewanego pomieszczenia. Nie zapominajmy, iż - nie należy doniczkowych chryzantem wstawiać do nagrzanych mieszkań.
2023-06-18 13:39:05