Najlepszy pies z Azji

Dla amatorów czworonogów, tych, którzy po prostu chcą posiadać puchatego przyjaciela, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi najlepszy wybór. Ten wielki czworonóg będzie strażnikiem domu, kompanem zabaw i lojalnym przyjacielem. niecodzienne cechy rasy z pewnością uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to wiekowa, szlachetna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez chińskich wieśniaków i mieszczan w celach obronnych i ozdobnych.
wczesne informacje o rasie pojawiają się w zapiskach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego wieku naszej ery. Niektórzy badacze zauważają jednak, że już Arystoteles scharakteryzował psa o cechach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed narodzeniem Chrystusa, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych wiadomych człowiekowi. W Europie jednak zadomowiła się dopiero w XIX stuleciu w Anglii za sprawą królowej Victorii. Obecnie nadal stanowi unikat, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod niespotykanie wieloma względami.

Tibetan mastiff na trawie
O liczbie zalet mastifa mówi ilość jego chińskich określeń oznaczających: pies broniący, dostojny, bojowy. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie dzielnie strzegł domu i nie dopuści intruzów na swój teren używając zarazem swojej wielkiej siły fizycznej, rozmiaru, jak i głośnego głosu (znajdź tutaj). Według chińskich podań mastif tybetański ma nadliczbową parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane plamy nad powiekami, które umożliwiają mu obserwację w nocy. zwierzęta te cieszą się też doskonałą sprawnością i świetnym refleksem. Wytrzymałość i kondycja gwarantują też, że mastif będzie świetnym towarzyszem długich przechadzek, dlatego też idealne są dla osób lubiących aktywny relaks. Ruch jest czymś, co ubóstwia mastif tybetański hodowla winna zatem zapewnić mu dużą odkrytą przestrzeń.


Pozostałe artykuły

Co wpływa na to, że kochamy własne zwierzaki ?

jeż
Co prawda są te osoby, które ogólnie nie przepadają za bardzo za zwierzętami, ale na całe szczęście są w mniejszości. Można zatem zaryzykować twierdzenie, że generalnie ludzie kochają zwierzaki - no przynajmniej takie domowe. Zastanówmy się na serio nad fenomenem zwierząt domowych.Ze wszech miar istotne jest szczególnie to, aby postarać się docenić piękno zwierząt. Naturalnie piękno to czysto względne zagadnienie, lecz przykładowo psy mogą się mocno spodobać. To w sumie niesamowite, że możemy trzymać w dzisiejszych czasach tak sporą liczbę zwierzaków! Dbajmy zwłaszcza o to by w żadnym razie nie sprawić, iż nasz zwierz będzie z naszej winy w jakimś stopniu poszkodowany. Zwierzęta są tylko dla dojrzałych ludzi.

Mastif tybetański jest rasą prostą do tresury. Tresura nie stanowi trudności, przy pojętnym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla - krowy mleczne zatem jest znacznie uproszczona (zobacz psy od mata ratha). zwierzę ulega autorytetowi swojego pana i z chęcią nauczy się wykonywać siad, podawać łapę i aportować. Ze względu na mocny stadny instynkt mastif tybetański jest dobrym towarzyszem i obrońcą dzieci. Wraz z umiejętnościami obronnymi cechuje go sympatyczne nastawienie. Nie zawiedzie się więc ten, kto lubi spędzać czas z czworonożnym kumplem. Psy tej wschodniej rasy są dosyć łatwe w utrzymaniu, powinno się jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.
1 2