Depresja - jak rozpoznać i leczyć tę chorobę?

to poniekąd nadal temat tabu. Osoby, które na nią cierpią, same przed sobą wstydzą się przyznać do tego problemu, tym bardziej przed rodziną i przyjaciółmi. Dlatego też tak mnóstwo przypadków tej choroby nie jest odpowiednio leczonych. Wiele osób nie wie również, jak pomóc osobom dotkniętym depresją, w jakich miejscach takiej pomocy szukać i jak powinno się zareagować, kiedy się z nią stykają.


kobieta podczas wizyty u psychologa
Pierwsze oznaki depresji nierzadko nie są jeszcze łączone z tym schorzeniem - objawy depresji. Objawy depresji mogą pojawić się w związku z ciężkimi przeżyciami, odejściem kogoś bliskiego, utratą pracy bądź sensu życia. Lecz może to być także podłoże hormonalne, rezultat zażywania niektórych leków, jak również innych schorzeń. Czasami zdarza się również, że depresja występuję bez żadnych konkretnych przyczyn. W takiej sytuacji jej leczenie wcale nie nie należy do łatwych. Na depresję nierzadko cierpią również świeżo upieczone mamy, co jest skutkiem wahań hormonalnych.


Reagować trzeba od razu, kiedy dojrzymy u bliskiej osoby opisane objawy depresji. Dzięki temu leczenie może być skuteczne i pacjent szybciej powróci do wcześniejszego życia. Symptomy, mogące wskazywać na depresję, to najczęściej: niespokojny sen, uczucie niepokoju, brak energii do działania, nadwrażliwość, poczucie winy, zachowanie nieadekwatne do sytuacji, impulsywność, kłopoty somatyczne, niezwiązane ze rzeczywistymi schorzeniami, ciągłe zmęczenie, tak zwane czarne myśli. Natomiast to tylko niektóre możliwe oznaki depresji.

1 2