W jakich sytuacjach może pomóc psycholog dla dzieci? Na czym polega psychoterapia dziecięca? Jakie zachowanie dzieci są niepokojące?

Czasami zdarza się, iż nie tylko dorośli potrzebują wsparcia psychologa w trudnych chwilach. Potrzebują jej także dzieci, które nie radzą sobie z bardzo traumatycznymi przeżyciami, albo po prostu z trudnościami dnia codziennego. Kiedy zgłosić się do takiego specjalisty?


smutny chłopiec
Dość powszechnym problemem, kiedy potrzebny jest poradnia psycholog SELF - (psychoterapeuta we wrocławiu) dziecięcy, są trudności gdy dziecko nie mówi, lub mówi bardzo mało. Tego typu problemy zdarza się, że dotyczą bardzo małych dzieci około 2 lat, jakie nie zaczęły gaworzyć. Podobnie jak starszego dziecka, jakie mówi tylko pojedyncze słowa. Czasami pomoc logopedy jest pomocne, jednak niestety czasem jest tak, iż za takimi problemami kryją się inne przyczyny. Problem wszak może być psychologiczny. Psycholog dziecięcy jest w stanie ocenić rozwój dziecka oraz pomoże odnaleźć przyczynę problemów - umów się na prywatne wizyty>.

Czasem przyczyną, dla jakiej udajemy się do psychologa jest dziwne zachowanie pociechy. Natarczywe obgryzanie paznokci, to zapewne jedno z częściej niepokojących rzeczy. Jednak zdarzają się także takie jak uderzanie głową w podłogę, jąkanie czy chociażby rwania włosów z głowy. Dzieci często mają trudności z poradzeniem sobie z napięciami. Nie potrafią sobie jeszcze dobrze poradzić ze stresującymi sytuacjami. Czasem mimo szczerych chęci, rodzic nie widzi przyczyny takiego zachowania. Psycholog jest w stanie skutecznie w tego typu sytuacjach pomóc.

Czasami w momencie większych problemów albo traum przyda się dziecięca psychoterapia. Jest ona inna od takiej, na którą uczęszczają dorośli. Dziecko właściwie nie zdaje sobie sprawy, że jest uczestnikiem terapii. Spotkanie wygląda raczej jak zabawa, z dużą ilością różnego rodzaju aktywności. Jest i rysowanie, i śpiewanie i granie scenek. Sporą rolę w takiej psychoterapii odgrywają też sami rodzice. Psychoterapia jest przydatna, kiedy dziecko doświadcza różnych lęków, ma fobie albo nerwice. Na takich zajęciach dzieci uczą się jak walczyć z problemami i nabierają pewności siebie. Dobrze jest skorzystać z tego rodzaju pomocy, aby wesprzeć dziecko w radzeniu sobie z ciężkimi sytuacjami.


1 2