W jaki sposób poradzić sobie z nietrzymaniem moczu - wyjaśnienie problemu, objawy i sposoby leczenia

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem dla osób, które cierpią na tę przypadłość. Często zdarza się tak, że osoby dotknięte tą chorobą wcale nie wybierają się do lekarza, gdyż jest to według nich zbyt krępujące. Statystyki potwierdzają, że do choroby nie przyznaje się nawet 1/3 chorujących. Obecnie problem nietrzymania moczu dotyczy od 4 do 5 milionów Polaków. Dwa razy częściej zapadają na tę chorobę kobiety.


Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że choroba jest wyleczalna.

doktor
Powinno się przełamać swoje skrępowanie, gdyż brak zapobiegania może powodować takie poważne konsekwencje, jak depresja czy odsunięcie się od życia w społeczeństwie. Nieleczona choroba będzie powodować zwiększenie objawów. Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że jest to schorzenie przewlekłe, ale wyleczalne. Odwiedzenie lekarza jest konieczne. Z tym problemem możemy udać się do lekarza rodzinnego, lecz także urologa oraz, w wypadku kobiet, do lekarza ginekologa.

Lekarz powinien rozpoznać rodzaj nietrzymania moczu nawet po usłyszeniu jakie są podstawowe objawy, gdyż są one bardzo charakterystyczne. Najczęściej spotykanym typem jest popuszczanie moczu podczas wysiłku fizycznego. Nie jest konieczny spory wysiłek. Czasami wystarczy kaszlnięcie lub kichanie. Specjalista musi skierować chorą osobę na badania. Badana jest krew, lecz także oczywiście mocz. Zlecane jest również USG jamy brzusznej.

Kolejno kobietom zaleca się badanie usg tarczycy wrocław u ginekologa, natomiast mężczyznom zbadanie prostaty. Po ścisłej diagnozie zaczyna się leczenie (czytaj w tym temacie na estetyka-intymna.pl). Specjaliści zalecają początkowo wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni miednicy. Powinno się również nie wstrzymywać oddawania moczu. Następnym etapem jest przyjmowanie lekarstw. Zazwyczaj jest to skuteczny sposób wyleczenia, jeżeli jednak leki nie przynoszą poprawy - niezbędna jest operacja.

1 2