Kiedy warto zgłosić się do specjalisty protetyka?

Praca protetyka musi opierać się na ciągłej współpracy z dentystą. Protezy nigdy nie mogą być wykonywane bez jego zgody.


Protetyk trudni się w podstawowej mierze naprawą i wytwarzaniem aparatów ortodontycznych, bądź zębowych protez.


zdrowy obiad


spacer po plaży


Pozostałe artykuły

Czy wskazane jest wykonywać okresowe badanie wzroku?

patrzenie na tablcę przez okulary
Mnóstwo osób przypuszcza, iż do okulisty wypada chodzić tylko wtenczas, kiedy coś złego dzieje się z naszym wzrokiem. Naturalnie gdy odczuwamy bóle oczu, bóle głowy lub pogorszenie widzenia, potrzebnie powinniśmy pójść do okulisty. Wizyty tej nie powinniśmy również odkładać na potem. Aczkolwiek pożądane byłoby również wykonywać okresowe badania wzroku. Dlaczego?


Z pewnością nie jest to fizyczna praca. To praca umysłowa wymagająca niewątpliwie ogromnej koncentracji, wytrwałości a także skrupulatności. Protetyk w swojej pracy użytkuje są ceramicznych materiałów, elementów z tworzyw sztucznych, poddaje je obróbce przy pomocy profesjonalnych instrumentów. Miejscem pracy owego profesjonalisty jest pracownia protetyczna. Protetyk pracuje najczęściej w niewielkim pomieszczeniu, a czasem nawet w gabinecie stomatologicznym, jednakże jest to współcześnie rzadkie zjawisko. Pomimo, iż protetyk pracuje zazwyczaj na zlecenie stomatologa, praca jego ma charakter samodzielny.


smak


Specjalista ten sporadycznie ma bezpośredni kontakt ze swymi pacjentami. Częstokroć w wykonaniu koniecznych odlewów pośredniczy stomatolog. Profesję protetyka można określić ledwo dodatkiem do usług wyświadczanych przez lekarza dentystę. Jednak dentysta (chirurg stomatolog) bez wsparcia protetyka nie mógłby świadczyć swych usług. W kwestii technologii rozmaitych materiałów biologicznych czy aparatów ortodontycznych ciągle zachodzą zmiany. Protetyk musi śledzić je. Jeżeli idzie o fizyczne wymagania przed którymi stawia się tego profesjonalistę, to najistotniejsze są z pewnością zdolności manualne oraz rzecz jasna świetny wzrok.
1 2