Jak trafić na wartą przeczytania pozycję książkową?

Człowiek wykształcony powinien znaleźć czas na czytanie książek. Niekoniecznie tylko specjalistycznych, związanych z zawodem który wykonuje. Przyznaję jednak, iż nie łatwo jest zorientować się w tym po co warto sięgnąć. Jeżeli pragniemy dowiedzieć się co warto przeczytać?, można wspomagać się omówieniami prasowymi. Jest to klasyczne podejście w wyborze książki. Często także pomocą może służyć bibliotekarz albo dobry sprzedawca książek. Współcześnie, w erze internetu, możemy się nim także wspomóc przy wyborze lektury. Istnieje kilka serwisów dla osób kochających dobrą książkę. Najbardziej popularne to jak też Lubimy Zakładając tam konto, mamy dostęp do naszych półek, do półek naszych znajomych oraz do opisów książek. Portale w/w sugerują nam nawet przygotowane specjalnie dla nas propozycje pozycji, co może być dla nas dobrą wskazówką.
Książka
Pewną wskazówką mogą być nagrody literackie a także wszelkiego typu rankingi, na przykład Literacka Nagroda Nike, lub konkurs na najlepszą książkę historyczną. Jednakże wybór jury nie musi się zgadzać z gustami czytelników, czego najlepszym dowodem jest najważniejsza polska nagroda literacka. Zazwyczaj wybory kapituły mijają się z gustem większości czytelników. Miłym zaskoczeniem dla czytelników okazał się 2013r. Nagrodę "Nike" otrzymała p. Joanna Bator za "Ciemno, prawie noc". Akcja powieści umiejscowiona jest na Polskiej prowincji. Joanna Bator karci w swojej książce pewien rodzaj zbiorowej pobożności. Mierzy się ze współczesnym prostactwem ujawniającym się na forach internetowych. Ukazuje je w dość realistyczny sposób. Mnie najbardziej przypadł do gustu motyw koci. Te przemiłe zwierzaki są w tejże książce pierwiastkiem pozytywnym (jak również opiekunki kocie). Podobne wątki można odszukać również tutaj - .


Pozostałe artykuły

Wyjaśnienia do książek są interesujące

dziewczyny podczas czytania
Niejednokrotnie podczas poznawania książki łapiemy się na tym, iż gubimy wątek, nie wszystko jest dla nas zrozumiałe, czasem chcielibyśmy, aby jakieś elementy były w dodatku objaśnione. I właśnie dlatego przy najczęściej kupowanych książkach, które w niedługim czasie stają się bestsellerami powstają dodatkowe poradniki, które zajmują się wyjaśnianiem tych najprzeróżniejszych tematów.
1 2