Urządzanie ogrodu Praktyczne rady

Ogród to miejsce, które ma służyć odpoczynkowi i odprężeniu na łonie natury. Powinien stanowić oazę spokoju dla jego właścicieli. Zależnie od gustu i ilości wolnych chwil ogrody będą prezentować się w różny sposób. Lata temu przydomowy ogródek wykorzystywany był w pierwszej kolejności do uprawiania warzyw i owoców, by nie trzeba było ich nabywać. Jeżeli posesja była na tyle duża, przewidywało się miejsce na sad, w którym sadzono drzewa owocowe.

Aktualnie występuje to coraz rzadziej, ludzie mają przede wszystkim coraz mniej wolnych chwil na pielęgnacje ogrodu oraz znajdujących się tam roślin. Nierzadko jest tak, że w małym ogrodzie występuje parę drzewek owocowych, a oprócz tego rośliny w dużej mierze dekoracyjne. Jest dużo takich roślin i krzewów, które wymagają minimalnej pielęgnacji i same są w stanie się rozwijać i rosnąć. Planując ogród można wykorzystać bardzo wiele różnorodnych elementów.

Oczko wodne
piękny ogródek
Chętnie wykorzystywanym elementem nowoczesnych ogrodów jest oczko wodne. Jest to po prostu niewielki staw, w którym rosną różnego rodzaju rośliny i mieszkają małe wodne stworzenia. Wokół sadzawki i na jej dnie umieszcza się niekiedy otoczaki białe lub inne kamienie, by wnętrze sadzawki w jak największym stopniu upodobnić do naturalnego stawu. Mogą tam mieszkać żaby i pozostałe płazy, warto również zainwestować w ryby. Ogromnie ciekawie prezentują się przykładowo karpie koi, które mają specyficzną złotą barwę. Oczka wodne tworzy się z użyciem różnych technologii. Chętnie wybierane są na przykład oczka wodne z folii, dzięki której uzyskuje się maksymalną szczelność.
1 2