Piękny ogród dzięki oświetleniu

Podmiejski dom to dla większości ukoronowanie marzeń o wygodnym życiu z dala od zgiełku miasta. Aczkolwiek, aby nasz dom dawał nam radość, warto zatroszczyć się też o jego otoczenie. Mowa tu oczywiście o ogrodzie i jego aranżacji, ale tak samo ważne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu. Umiejętnie umieszczone lampy ogrodowe zaznaczają zalety nawet najskromniejszego ogródka, a z dużego ogrodu dobrze dopasowane oświetlenie ogrodowe uczyni miejsce iście magiczne.
Poza tym wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na ścianie domu – są ważnym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Jak odpowiednio dobrać oświetlenie ogrodowe? Czym kierować się, rozmieszczając oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa rzeczywiście zmniejszy prawdopodobieństwo włamania?

Lampy zewnętrzne do domu – rodzaje

Najszerzej oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa rodzaje lamp: lampy ogrodowe oraz lampy zewnętrzne dla budynku. Wśród tych ostatnich możemy wskazać oświetlenie zewnętrzne, które ma za cel stanowić atrakcyjną dekorację, jak również lamy zewnętrzne montowane w celach praktycznych. Dekoracyjne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe
ciekawy żyrandol
, zamontowane dookoła domu, by w artystyczny sposób oświetlać zewnętrzne ściany pod kątem.
Podobne oświetlenie punktowe do oświetlenia elewacji domu (jednak tym razem rzucające światło z góry) możemy ustawić, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) lub lampy zewnętrzne, znajdujące się w okapie (oprawa wpuszczona w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna na energooszczędne żarówki zamontowana w niszy w ścianie budynku da też interesujący efekt. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystane dla celów funkcjonalnych obejmuje lampy najazdowe umieszczone odpowiednio do celu w jakim zostały stworzone na podjeździe, aby uprościć parkowanie samochodu wieczorem.

Niezwykle istotnym czynnikiem wchodzących w skład użytkowych lamp zewnętrznych są lampy halogenowe, zazwyczaj uzupełnione w czujniki ruchu, a więc włączające się wtedy, gdy ich światło jest najbardziej potrzebne. Lampa halogenowa na elewacji budynku ułatwia właścicielom dojście do domu po zachodzie słońca i poprawia bezpieczeństwo, odpowiednio rozjaśniając okolice drzwi wejściowych oraz gdy zachodzi taka potrzeba wejścia od ogrodu.

Lampy zewnętrzne wyczarują magię w ogrodzie


Planując wygląd naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na roślinach, oświetlenie ogrodowe odkładając na później. W efekcie nie mamy dobrej szansy na to, aby lampy ogrodowe uzupełniały odpowiednio aranżację krajobrazu przy naszym domu. Dzięki temu, że dobierzemy odpowiednie oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas cieszył swoją urodą także po zmierzchu i zachęcał do zjedzenia kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia znajomych na stylowe wieczorne garden party. W takim wypadku altanka, w której centralnym punkcie wisi ogrodowa lampa wisząca, przyda się, jak znalazł.
ogród z oczkiem wodnym


Wyjątkowo interesującą opcją są też ogrodowe lampy podłogowe, czyli odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne lampy stojące zewnętrzne, które można w razie potrzeby przenieść w inne miejsce trawnika. Będzie to oczywiście zależało od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie zaleca się więc zaaranżować wcześniej, w celu uniknięcia konieczności przysłaniania trawą nieładnych kabli przedłużacza. Jeśli zaplanujemy oświetlenie do ogrodu już w momencie projektowania układu roślinności, da nam to szansę schować przewody pod ziemią, obok (ale nie za blisko) przewodów zasilających zraszacz. Zapewnia to interesujący wygląd i bezpieczeństwo, a lampy ogrodowe wyglądają jakby wyrastały z ziemi. Dodatkiem, który uzupełnia oświetlenie ogrodu, są również zamontowane na ścianach domu kinkiety ogrodowe. Taka lampa stanowi nie tylko wartościowy dodatek dekoracyjny, ale również środek zabezpieczający dom przed próbą włamania, o czym w następnym akapicie.

Światło jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew powszechnej opinii, aby dobrze zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, nie zawsze wymagamy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która parkuje tuż przed domem. Dobrze na początek zainwestować w najprostszą, najtańszą, ale także bardzo skuteczną ochronę domu – dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne.
żarówka ledowa
Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa daje intensywne światło i pozwala znajomym łatwo zauważyć, że ktoś spaceruje dookoła naszego domu.

Oprócz tego światło halogenowe wysokiej klasy jest również wytrzymałe na urazy, co za tym idzie potencjalny złodziej będzie się musiał sporo natrudzić, zanim niepostrzeżenie uda mu się sforsować ogrodzenie i drzwi do domu. Oprócz inwestycji w oświetlenie halogenowe dobrze w ogóle uzupełnić nasz dom w lampy zewnętrzne. Współczesne instalacje elektryczne pozwalają na zautomatyzowanie kierowania oprawami stanowiącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się co wieczór o jednej porze. Zapalone lampy zewnętrzne dają wrażenie, że w domu są domownicy i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a przy okazji powodują, że dom wygląda niezwykle atrakcyjnie. Tym samym oświetlenie zewnętrzne może mieć pozytywny wpływ na podniesienie wartości budynku tak ze względu na zwiększenie zabezpieczenia, jak i designu.
2022-03-16 13:01:07