Jak zaplanować ogródek zimowy, żeby przynosił ci radość po 10, 15, a nawet 30 latach?

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, iż będzie on służył domownikom przynajmniej przez parę lat. Jednak jak zaplanować ogród zimowy tak, aby przyciągał swoim czarem nie jedynie 5 czy 10 lat po założeniu, lecz też 15, a nawet 20 lat potem? Ogrody zimowe Warszawa pierwsze 5 lat po założeniu, to czas, w którym trzeba wykazać się pomyślunkiem oraz cierpliwością w pielęgnowaniu zimowego ogródka. Niejednokrotnie, w szczególności zaraz po założeniu ogródka, jesteśmy rozczarowani. Krzewy a także drzewa są jeszcze malutkie, nie osłaniają przed niechcianymi spojrzeniami, nie dają wiele cienia. We wstępnym okresie istnienia ogrodu najlepiej postawić na byliny a także rośliny jednoletnie. Astry nowoangielskie, ostróżki, rudbeki, a także poniektóre trawy z powodzeniem zastąpią krzewy – uzyskują nawet 2 m wysokości. Użyteczne są także roczne słoneczniki jak też poniektóre odmiany dalii. Można także wykorzystać pnącza roczne (fasola ozdobna, fasolnik) oraz wieloletnie (miliny, róże pnące), które to w drugim roku po posadzeniu osiągają spore rozmiary. Co prawda zamierają w zimie, jednak latem dają wrażenie obfitości. W tenże sposób już na początku powstaje ogród pełen kwiatów, kipiący barwami od wiosny po jesień.
przedogródek
Przez pierwsze 5 lat życia ogrody zimowe Warszawa wymagają starannej pielęgnacji – zasilania podłoża, podlewania, a przed okresem zimowym zasłaniania młodych drzewek oraz krzewów. Uciążliwym zabiegiem jest pielenie. Zanim rośliny ozdobne się rozrosną, ziemię w ogródku łatwo zasiedlają zielska. Ich wyrastanie zredukuje ściółka z kory grubości 5 cm rozłożona pomiędzy roślinami ozdobnymi. Musimy też pamiętać o systematycznym przycinaniu posadzonych żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich wzrostu sprawią, że nie zagęszczą się od nasady. Pielęgnacji wymaga też trawnik. Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami. Po 5-10 latach zimowy ogród (http://www.zielonaprzestrzen.pl/) zaczyna przywodzić na myśl kompozycję z marzeń.

Czy omawiany wątek bardzo Ci się spodobał? Jeżeli tak, to pójdź dalej i przeczytaj informacje, w które bogaty jest odmienny serwis.

Drzewa i krzewy
tj. hortensja są już na tyle wyrośnięte, że uwydatniają się ich pokrój oraz inne cechy charakterystyczne dla odmiany. Pod koniec tego okresu tworzą znaczne grupy bujnej zieleni oraz zaczynają dominować w przestrzeni ogrodowej ponad bylinami oraz roślinkami jednorocznymi.

Pozostałe artykuły

Jak stworzyć ogród snów?

Dekoracyjny ogródek przed domem
Na samym początku warto oczyścić ogród z niepożądanych chwastów albo przykładowo z rozmaitych resztek po budowie. Następnie należy przygotować odpowiednie podłoże pod kwiaty. Jeżeli istniejąca gleba jest sypka to oznacza, że jest zbyt piaszczysta, natomiast, jeżeli zbija się w grudy to jest zytnio gliniasta. Tą piaszczystą trzeba wzbogacić w próchnicę, a do tej drugiej dorzucić gruboziarnistego piasku albo drobnego żwiru. Ważne jest również pH podłoża. Rośliny wzrastają optymalnie w glebie o pH obojętnym. By określić kwasowość gleby wystarczy zakupić kwasomierz polowy lub elektroniczny.
1 2