Jak zaplanować ogródek zimowy, żeby przynosił ci radość po 10, 15, a nawet 30 latach?

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, iż będzie on służył domownikom przynajmniej przez parę lat. Jednak jak zaplanować ogród zimowy tak, aby przyciągał swoim czarem nie jedynie 5 czy 10 lat po założeniu, lecz też 15, a nawet 20 lat potem? Ogrody zimowe Warszawa pierwsze 5 lat po założeniu, to czas, w którym trzeba wykazać się pomyślunkiem oraz cierpliwością w pielęgnowaniu zimowego ogródka. Niejednokrotnie, w szczególności zaraz po założeniu ogródka, jesteśmy rozczarowani. Krzewy a także drzewa są jeszcze malutkie, nie osłaniają przed niechcianymi spojrzeniami, nie dają wiele cienia. We wstępnym okresie istnienia ogrodu najlepiej postawić na byliny a także rośliny jednoletnie. Astry nowoangielskie, ostróżki, rudbeki, a także poniektóre trawy z powodzeniem zastąpią krzewy – uzyskują nawet 2 m wysokości. Użyteczne są także roczne słoneczniki jak też poniektóre odmiany dalii. Można także wykorzystać pnącza roczne (fasola ozdobna, fasolnik) oraz wieloletnie (miliny, róże pnące), które to w drugim roku po posadzeniu osiągają spore rozmiary. Co prawda zamierają w zimie, jednak latem dają wrażenie obfitości. W tenże sposób już na początku powstaje ogród pełen kwiatów, kipiący barwami od wiosny po jesień.
przedogródek
Przez pierwsze 5 lat życia ogrody zimowe Warszawa wymagają starannej pielęgnacji – zasilania podłoża, podlewania, a przed okresem zimowym zasłaniania młodych drzewek oraz krzewów. Uciążliwym zabiegiem jest pielenie. Zanim rośliny ozdobne się rozrosną, ziemię w ogródku łatwo zasiedlają zielska. Ich wyrastanie zredukuje ściółka z kory grubości 5 cm rozłożona pomiędzy roślinami ozdobnymi. Musimy też pamiętać o systematycznym przycinaniu posadzonych żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich wzrostu sprawią, że nie zagęszczą się od nasady. Pielęgnacji wymaga też trawnik. Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami. Po 5-10 latach zimowy ogród (http://www.zielonaprzestrzen.pl/) zaczyna przywodzić na myśl kompozycję z marzeń.

Czy omawiany wątek bardzo Ci się spodobał? Jeżeli tak, to pójdź dalej i przeczytaj informacje, w które bogaty jest odmienny serwis.

Drzewa i krzewy
tj. hortensja są już na tyle wyrośnięte, że uwydatniają się ich pokrój oraz inne cechy charakterystyczne dla odmiany. Pod koniec tego okresu tworzą znaczne grupy bujnej zieleni oraz zaczynają dominować w przestrzeni ogrodowej ponad bylinami oraz roślinkami jednorocznymi.

Pozostałe artykuły

Czy przydomowy ogródek zawsze musi wyglądać tak samo?

ogrod
Stworzenie prawidłowej aury w naszym przydomowym ogródku ogromnie często jest naszym priorytetem. Każdy z nas bowiem lubi przebywać na świeżym powietrzu do tego w przyjemnym otoczeniu. W praktyce w wielu przypadkach jesteśmy zmuszeni do przeprowadzania sporych prac porządkowych, dzięki którym nasz przydomowy ogród bez wątpliwości będzie niebywale atrakcyjny. Niemniej natomiast wyłączne uporządkowanie nie zastrzeże nam rewelacyjnych walorów optycznych.
1 2