Problemy trzustki i ich skutki

Trzustka jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Jest ona odpowiedzialna za dwie ważne czynności – jedna z nich to dostarczanie odpowiednich enzymów do jelita cienkiego, pozwalają one bowiem na trawienie pożywienia, takich jak białka czy tłuszcze .


Druga czynność to produkowanie hormonów regulujących poziom cukru we krwi, zwłaszcza insuliny.


Problemy z trzustką to ambaras dotykający wielu ludzi. Liczba zmagających się z nieprawidłowo funkcjonującą trzustką z roku na rok rośnie. Odróżnia się różnego rodzaju choroby, a najczęściej można napotkać między innymi ostre oraz przewlekłe zapalenie ów organu, kamica przewodów, torbiele oraz – niezwykle popularne – nowotwory części zewnątrzwydzielniczej lub hormonalnej, a także tak zwane wyspiaki. Najczęstszym problemem jest wspomniane wcześniej ostre zapalenie trzustki, które aż w 80% wywodzą się z chorób układu żółciowego, a także alkoholizmu. Rzadziej natomiast z powodu zbyt dużych ilości przyjmowanych lekarstw, świnki, bądź też antykoncepcyjnych pigułek. Niejednokrotnie zapalenie objawia się poprzez silne bóle w nadbrzuszu, które może promieniować aż do pleców. Najczęściej chorują na nie mężczyźni.


myszka


Pozostałe artykuły

W jaki sposób zadbać o własną jamę ustną - a więc, o wiele lepiej jest zapobiegać, niż leczyć!

choroby jamy ustnej
Jama ustna bywa wbrew pozorom jednym z istotniejszych elementów naszego ciała - oraz jak to się okazuje jednym z tych, które to najłatwiej poddają się infekcjom i chorobom.


Wszystkie choroby powiązane z trzustką przebiegają inaczej oraz dają odmienne symptomy. Problemy z trzustką często także mogą oznaczać cukrzycę. Ma ona związek z nieprawidłową regulacją cukru we krwi - problemy z trzustką.
1 2