Co to jest zaćma i jak ją leczyć? Czy przeprowadzenie operacji to właściwy pomysł? O jakich sprawach pamiętać?

Zaćma jest niezwykle groźna, prowadzi do mętnienia soczewki oka. To w ogromnej większości sytuacji rezultat starości, lecz czasem bierze się to z tzw. wady wrodzonej. Całe szczęście obecnie zaćma nie oznacza od razu wyroku, ponieważ nowatorskie metody umożliwiają przywrócić ostrość widzenia i uwolnić chorych od okularów.




zaćma operacja


Zaćma atakuje po 60-roku życia, lecz również potrafi przydarzyć się w młodszym wieku. Jeżeli zdarzy się zbyt wcześnie to prawdopodobnie przez różnorodne czynniki, jak uraz oka, kontakt oka z chemikaliami a także praca w szkodliwych warunkach. Na nasze nieszczęście, zaćma jest przebiegła, ponieważ u każdego człowieka przebiega trochę inaczej. Czasem więc rozwija się długie lata, a innym razem postępuje bardzo szybko, gdyż już w ciągu paru miesięcy staje się bardzo uporczywa.


Efekt to oczywiście pogorszenie widzenia. Na szczęście łatwo ją rozpoznać. Lekarz na początku każe nam zakładać szkła korekcyjne, jeśli nic nie dają, to oznacza, iż być może obowiązkowa jest operacja. Najkorzystniej wykonać ją bardzo szybko, gdyż jak zaćma: zobacz tutaj operacja gwarantuje tu świetne rezultaty. Zabieg jest skuteczny, prosty, nie występują po nim jakieś poważniejsze powikłania. Co istotne, możemy go przeprowadzić w sumie u każdego.


Operację jesteśmy w stanie wykonać dwojako: wewnątrztorebkowo i zewnątrztorebkowo. Pierwsza metoda jest starsza, odnosi się do usunięcia zmętniałej soczewki razem z torebką, w jakiej się znajduje.


1 2