Uprawa chryzantem

Chryzantema to prześliczna, popularna roślina ozdobna o niezwykłych okrągłych kwiatostanach. Jej płatki mogą przybrać rozmaite barwy – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i żółte.
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Niezwykle ceniona w Azji, znalazła się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia długowieczność. W wielu krajach azjatyckich podarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest oznaką miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce kwitnie najczęściej jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy
W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem pielęgnacyjnym. Chryzantemy dobrze uprawianie odwdzięczają się zachwycającym kolorem, zaś cięte długo zachowują trwałość. Współcześnie uprawia się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako rodzaj kwiatów zdobiących ogród lub mieszkanie. Chryzantema to roślina przede wszystkim doniczkowo-szklarniowa, ale są i odmiany, które można uprawiać w gruncie na działce.

Najlepiej, by wyrastały w miejscu jasnym, ale nie nadmiernie mocno nasłonecznionym. Aby je uprawiać, najłatwiej nabyć gotowe wysokiej jakości sadzonki chryzantem. Powinno się je posadzić wiosną lub latem, koniecznie używając nawożonej ziemi – można użyć zarówno kompostu, jak i sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najlepiej płynna.

Chryzantemy doniczkowe
Gdy używamy nawozów sztucznych, potrzebne jest ich spowolnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może opóźnić rozwój. Kolejną niebagatelną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli ścięcie niezdrewniałych pędów tak, by zostało pod tym miejscem ok. 7 liści. Trzeba tak zrobić trzykrotnie w ciągu hodowli roślin. Następne nieodzowne zabiegi pielęgnacyjne to podcięcie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz staranne nawożenie, ponieważ rośliny czerpią niemało składników mineralnych. Ziemia powinna być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Podczas zimowania dobrym pomysłem jest przykrycie chryzantem gałązkami świerkowym lub torfem, ale w żadnym wypadku liśćmi z powodu wrażliwości tych roślin na wilgoć. Można wybrać także odmiany mrozoodporne, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i z powodzeniem można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest przenieść rośliny do ciepłego, znakomicie oświetlonego pomieszczenia.

Odkryj bardziej tę sprawę i zobacz treść na witrynie. Są tam pokrewne artykuły, zatem niewątpliwie znajdziesz dla siebie coś ciekawego!

Należy pamiętać, że chryzantemy są bardzo wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich właściwe naświetlenie jest wysoce ważne w tym okresie. W przypadku pojawienia się mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Chryzantema zwykle osiąga wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr (chryzantemy doniczkowe w ofercie).


Pozostałe artykuły

Chryzantemy wielokwiatowe mamy szansę uprawiać samodzielnie

kolorowe chryzantemy
Chryzantemy wielokwiatowe pięknie się przedstawiają calutki czas

Przeważnie o chryzantemach myślimy wówczas, gdy udajemy się na groby naszych bliskich, nie mniej warto powiedzieć, że pięknie będą się one także prezentowały jako kwiaty cięte, które ułożone będą w nasz wazon.
2023-07-15 07:01:03