Ogród to nie tylko rośliny

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Podmiejski dom to dla wielu ukoronowanie marzeń o wygodnym życiu na wsi. Niemniej, aby nasz dom przynosił nam radość, lepiej zadbać także o teren dookoła. Mowa tu naturalnie o ogrodzie i jego aranżacji, ale równie ważne jest właściwe oświetlenie zewnętrzne domu. Umiejętnie rozstawione lampy ogrodowe uwypuklają zalety nawet najskromniejszego ogródka, a z większego ogrodu trafnie dopasowane oświetlenie ogrodowe sprawi że będzie on bajkowy. Poza tym różne lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na elewacji domu – są ważnym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Jak najtrafniej dopasować oświetlenie ogrodowe? Czym kierować się, planując oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa rzeczywiście zniechęci złodzieja?

Lampy zewnętrzne do domu – rodzaje

lampa zewnętrzna
Generalnie oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa typy lamp: lampy ogrodowe oraz lampy zewnętrzne dla budynku. Wśród tych ostatnich możemy wymienić oświetlenie zewnętrzne, które ma za cel stanowić ciekawą dekorację, oraz lamy zewnętrzne montowane w celach praktycznych. Ozdobne lampy zewnętrzne mogą obejmować lampy najazdowe, umieszczone dookoła domu, aby w kreatywny sposób oświetlać jego ściany pod kątem.

Nieprawdopodobnie interesujący tekst, nieprawdaż? Jeśli również tak sądzisz, to kliknij na odmienne pomocne materiały (http://rt-invest.pl/), które pochłoną Cię zupełnie.

Podobne oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji domu (jednak tym razem rzucające światło od góry) możemy rozmieścić, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, będące w okapie (oprawa wpuszczona w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna na energooszczędne żarówki zamontowana w zagłębieniu w ścianie domu da równie ładny efekt. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystane dla celów funkcjonalnych obejmuje lampy najazdowe umieszczone zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem na podjeździe, aby zapewnić wygodne parkowanie samochodu w zimie. Bardzo istotnym elementem składającym się na użytkowe lampy zewnętrzne są lampy halogenowe, zazwyczaj wyposażone w czujniki ruchu, to znaczy uruchamiające się wtedy, gdy ich światło naprawdę jest potrzebne. Lampa halogenowa na ścianie budynku pozwala właścicielom na łatwe wejście do domu po zachodzie słońca i zwiększa bezpieczeństwo, dobrze oświetlając okolice głównego wejścia oraz w razie potrzeby drzwi ogrodowych. Lampy zewnętrzne zaczarują ogród

Pozostałe artykuły

Lampy ogrodowe – nowoczesne oświetlenie twojego ogrodu

Ogrodowe oczko
Praktycznie oświetlenie zewnętrzne domu czy też oświetlenie ogrodowe możemy zbudować na pojedynczej lampie halogenowej nad wejściem do domu i kinkiecie zewnętrznym na tarasie. Tak ograniczone zewnętrzne oświetlenie może jednak okazać się mało praktyczne. Zatem jak wybrać lampy ogrodowe, ażeby odpowiednio nam służyły? Jak oszczędzać prąd gdy montujemy lampy zewnętrzne? Czy lampy do ogrodu mogą zostać także elementem dekoracyjnym?


Planując wygląd naszego ogrodu, na ogół skupiamy się najmocniej na kwiatach i krzewach, oświetlenie ogrodowe odkładając na później. A szkoda, bo to pozbawia nas szansy na to, aby lampy ogrodowe uzupełniały ciekawie aranżację krajobrazu przy naszym domu. Dzięki temu, że zastosujemy stosowne oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas kusił swoją urodą także po zmierzchu i zachęcał do przygotowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia znajomych na stylowe wieczorne garden party. Wtedy altanka, w której głównym elementem będzie ogrodowa lampa wisząca, przyda się, jak znalazł. Wyjątkowo interesującą opcją są też ogrodowe lampy „podłogowe”, czyli odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne lampy stojące do ogrodu, które można w razie potrzeby przenieść w inne miejsce ogrodu. Wszystko zależy tu jednak od długości kabla dostarczającego prąd do lampy. Ogrodowe oświetlenie zaleca się więc zaprojektować z wyprzedzeniem, w celu uniknięcia potrzeby przysłaniania trawą mało atrakcyjnych kabli przedłużacza. Jeśli zaprojektujemy oświetlenie do ogrodu już na etapie aranżowania roślinności, da nam to szansę schować okablowanie w ziemi, obok (ale nie zbyt blisko) przewodów do zraszacza. Zapewnia to ciekawy wygląd i poczucie bezpieczeństwa, a lampy ogrodowe zdają się wyrastać z ziemi. Dodatkiem, który uświetnia oświetlenie ogrodu, są także zamontowane na ścianach domu kinkiety ogrodowe. Taka lampa stanowi nie tylko wartościowy dodatek dekoracyjny, ale także środek zabezpieczający dom przed zakusami włamywaczy, o czym w dalszej części.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

oświetlony dom
Wbrew pozorom, aby dobrze zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, nie zawsze wymagamy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która znajduje się tuż za rogiem. Dobrze najpierw zainwestować w najprostszą, najtańszą, ale także bardzo efektywną ochronę domu – wysokiej jakości oświetlenie zewnętrzne. Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa daje mocne światło i pozwala sąsiadom bez problemów dostrzec, że ktoś kręci się wokół naszego domu. Oprócz tego światło halogenowe dobrej klasy jest również odporne na zniszczenie, co za tym idzie potencjalny złodziej będzie się musiał sporo natrudzić, zanim niezauważalnie uda mu się sforsować ogrodzenie oraz drzwi do domu. Poza inwestycją w oświetlenie halogenowe dobrze w ogóle wyposażyć nasz dom w oświetlenie zewnętrzne. Nowoczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania sterowania oprawami tworzącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się zawsze wieczorem o jednej porze. Zapalone lampy zewnętrzne sprawiają wrażenie, że w domu ktoś jest i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a jednocześnie powodują, że dom prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może mieć pozytywny wpływ na podniesienie wartości nieruchomości tak ze względu na wzmocnienie zabezpieczenia, jak i wyglądu.


Sprzedaż oświetlenia zewnętrznego w sklepie:
2022-11-04 07:01:09